عکس‌های جدید اِدل، خواننده‌ی مشهور بریتانیایی را دیده‌اید؟

به نظر شما چرا کسی که همیشه نسبت به لاغر شدن و کاهش وزن مقاومت نشان می داد حالا با 45 کیلوگرم کاهش وزن، نظر همه رو به خودش جلب کرده؟

فکر می‌کنید هدف و انگیزه‌ی اصلی اِدل از این کاهش وزن چی بوده؟ لاغر و خوشتیپ شدن یا قرار گرفتن در تیتر خبرها؟

هیچکدام، فقط تصمیم گرفته، مادر سالم‌تری برای پسرش باشد.

اما واقعاً راز لاغری ادِل چی بوده؟

حتماً فکر می‌کنید تنها با انجام جراحی‌های مختلف می‌شود به این نتیجه رسید، اما اِدل راز لاغری خودش را پیروی از رژیم غذایی مناسب زیر نظر متخصص تغذیه، ورزش منظم و در نهایت داشتن استراحت کافی معرفی کرده.

شما همان چیزی هستید که می‌خورید.

بهترین رژیم های غذایی دنیا

در گذشته‌های دور، در کشور مکزیک، قبیله‌ای عجیب و غریب از سرخ پوستان زندگی می‌کردند. افسانه‌های زیادی درباره‌ی این قبیله وجود دارد. افراد این قبیله بر این باور بودند که با خوردن مغز دشمنانشان، صاحب هوش و ذکاوت آن‌ها می‌شوند! بنابراین بعد از تمام شدن جنگ، اسیران را قربانی خدایان می‌کردند و با درست کردن خوراک مغز دشمنانشان جشن می‌گرفتند.

در هند، برخی معتقدند خوردن غذاهایی که بوی قوی دارند، باعث می‌شود فرد خشن و پرخاشگر شود. به همین دلیل سیر و پیاز نمی‌خورند.

وایکینگ‌ها قبل از شروع جنگ، خون گرگ یا خرس می‌خوردند تا مثل این حیوانات درنده شوند.

در طول تاریخ، مثال‌های عجیب و غریب زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد در فرهنگ‌های مختلف، جمله‌ی «شما همان چیزی هستید که می‌خورید» پایه و اساس بسیاری از اصول تغذیه‌ای بوده است.

اما معنای دقیق این جمله چیست؟

معنای این جمله خیلی ساده‌تر از این حرفاست.

اگر شما غذای ناسالم بخورید، بیمار می‌شوید و اگر غذای سالم بخورید، سلامت خود را تضمین کرده‌اید.

این جمله تا چه حد صحت دارد؟

سلول‌های بدن شما مانند آجرهای یک ساختمان هستند.

استخوان‌ها، قلب، مغز و سایر اندام‌های شما از میلیون‌ها سلول تشکیل شده. بدن شما دائماً در حال ساخت و ساز است. روزانه میلیون‌ها سلول می‌میرند و سلول‌های جدید جایگزین آن‌ها می‌شوند.

این سلول‌های جدید از کجا می‌آیند؟

از غذایی که شما می‌خورید. اگر غذای سالم بخورید مثل این است که باک یک ماشین را پر از بنزین سوپر کنید. اگر غذای ناسالم بخورید مانند این است که در باک ماشین شن و سنگ بریزید اما از ماشین انتظار حرکت داشته باشید!

میلیون‌ها سلولی که بدن شما را تشکیل می‌دهند از غذایی که هر روز می‌خورید، ساخته می‌شوند. غذای ناسالم، سلول‌های ناسالم می‌سازد و در نهایت شما را بیمار می‌کند و غذای سالم با ایجاد سلول‌های سالم، باعث سلامتی شما می‌شود. به همین دلیل داشتن یک رژیم غذایی مناسب برای هر فردی لازم و ضروری است.  

 

رژیم غذایی خوب و سالم چیست؟

در یک تعریف کلی، رژیم غذایی خوب و سالم مجموعه‌ای از غذاهاست که باید در طول روز بخوریم تا از نظر روحی و جسمی در سلامت باشیم. میزان و اجزاء این رژیم غذایی برای هر فرد متفاوت است و می‌تواند در کارایی و سلامت شما تأثیرگذار باشد.

در چند دهه اخیر در ارتباط با رژیم غذایی متعادل و سالم تحقیقات زیادی انجام شده و به مرور زمان اصلاح شده است.

 به عنوان مثال هرم راهنمای غذایی، اولین الگوی غذایی سالم بود که برای عموم مردم طراحی شد و مورد توجه قرار گرفت. در این الگو مواد غذایی که در پایه هرم قرار دارند مانند نان و غلات باید بیشتر مصرف شوند و هرچه به سمت نوک هرم نزدیک می‌شویم باید حجم کمتری از آن گروه غذایی مانند چربی‌ها و قندهای ساده را مصرف کنیم.

هرم غذایی

امروزه برای رژیم غذایی، بشقاب غذای سالم مطرح شده است. درک و کاربرد این رژیم برای عموم مردم آسان‌تر است. بر اساس رژیم «بشقاب من» نصف بشقاب غذای مصرفی شما را باید میوه‌ها و سبزیجات تشکیل دهند، یک چهارم آن، از انواع گوشت‌ها (ترجیحاً گوشت‌های سفید مانند مرغ و ماهی و یا جایگزین‌های گیاهی آن مانند حبوبات) باشد و یک چهارم باقی مانده را، انواع غلات کامل (سبوس دار) تشکیل دهد. روغن سالم، لبنیات و مایعات هم بخشی از این برنامه غذایی را تشکیل می‌دهند.

اگر می‌خواهید در مورد خواص سبوس و طریقه‌ی مصرف آن بیش‌تر بدانید، حتماً روی لینک آبی رنگ کلیک کنید.

بشقاب غذایی سالم

 بر این اساس رژیم‌های متنوعی برای کاربردهای مختلف طراحی و مورد استفاده قرار گرفته است.

 

بررسی انواع رژیم‌های غذایی برای لاغری و زندگی سالم 

رژیم‌های غذایی می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند. برای درمان یا کمک به کنترل بیماری‌ها، داشتن زندگی سالم و طولانی، کاهش وزن، افزایش وزن تثبیت آن.

برای هر کدام از این کاربردها، تعداد زیادی رژیم وجود دارد و روز به روز به تعداد آن‌ها اضافه می‌شود. حتماً اسامی بسیاری از این رژیم‌ها برای شما آشناست. با کلیک روی هر کدام از این رژیم‌ها به طور کامل با فواید و مضرات آن‌ها را به طور کامل آشنا خواهید شد.

 

نکته‌ی پایانی

شاید فکر کنید چاقی شما بخاطر زیاده خواهی شکم‌تان است و همه‌ی مشکلات‌تان را زیر سر آن بدانید. اما نکته‌ی بسیار جالبی که دانشمندان امروزه به آن رسیده‌اند، نقش انکار ناپذیر نوع تفکر و سلطه‌ی مغز شما بر میزان غذایی است که می‌خورید. پس اگر رژیم‌های لاغری زیادی را امتحان کردید اما جواب نگرفته‌اید؛ کافی است روی لینک آبی رنگ کلیک کنید تا دلیل کارساز نبودن اکثر رژیم‌های لاغری را بدانید.

 

نویسنده: مینا روشنایی