اگر اهل رژیم گرفتن و کاهش وزن باشید حتماً نام رژیم‌های سیب و کرفس و فستینگ را به گوش‌تان خورده و احتمالاً خیلی هم به نظرتان خیلی عجیب آمده‌اند. اما مطمئن باشید پس از خواندن این مقاله معیارهای عجیب بودن برای شما جابه جا خواهد شد. پس با دکتر زینو همراه باشید.

 

1.رژیم گُرگینه

احتمالاً داستان گرگینه‌ها را شنیده‌اید. انسان‌هایی که با کامل شدن ماه، تبدیل به گرگ می‌شوند و پس از آن دوباره به انسان واقعی تبدیل می‌شوند.

به همین دلیل، چون پایه و اساس این رژیم حرکت ماه و کامل شدن آن است، این‌گونه نام‌گذاری شده است. در واقع ریشه‌ی اصلی این رژیم به آمریکای لاتین برمی‌گردد.

در این رژیم افراد معتقدند همانطور که آب دریا تحت تاثیر حرکت ماه بالا و پایین می‌رود (جزر و مد)، در بدن ما هم آب تحت تاثیر حرکت ماه قرار می‌گیرد. از آنجا که 60 درصد از وزن بدن را آب تشکیل داده این رژیم ادعا می‌کند در یک روز می‌تواند حدود 2-3 کیلوگرم وزن شما را کم کند!! اگر به نظرتان این رژیم خیلی افسانه‌ای و غیر واقعی می‌آید باید به شما بگویم که بسیاری از افراد مشهور مثل خواننده‌ی... مَدونا هم این رژیم را امتحان کرده و حتی تا حدودی هم راضی بوده‌است.

رژیم گرگینه چگونه انجام می‌شود؟

این رژیم دو مدل دارد؛ یک روزه و دائمی.

رژیم یک روزه به این صورت است که در روز ماه کامل، شما فقط مجاز به خوردن مایعاتی هستید که بدن‌تان را از سموم پاکسازی می‌کند مثل آب خالی و انواع دتاکس.

به باور معتقدین این رژیم، انرژی ماه کامل قدرت پاکسازی را در بدن شما چندین برابر خواهد کرد.

در رژیم دائمی شما علاوه بر پاکسازی، کاهش وزن هم خواهید داشت. در واقع در این روش شما اول با رژیم یک روزه شروع می‌کنید و بر اساس وضعیت ماه میزان مصرف مایعات خود را تغییر می‌دهید. به عنوان مثال در نیمه‌ی دوم ماه قمری یعنی بعد از ماه کامل که تمایل شما به خوردن مواد غذایی کم‌تر است نیاز نیست آب زیادی بخورید اما در نیمه‌ی اول ماه که احتمال پرخوری در شما بیش‌تر خواهد شد، باید آب بیش‌تری مصرف کنید و مراقب بالا رفتن وزن‌تان باشید.

 اما این رژیم تا چه حد علمی و اثبات شده است؟

حتی اگر نظریه‌ی تاثیر جاذبه‌ی ماه بر بدن شما، افسانه‌ای بیش‌تر نباشد؛ بالا بردن مصرف مایعات بخصوص نوشیدنی‌های حاوی آنتی اکسیدان با حذف سموم از بدن به سوزاندن بهتر چربی‌ها کمک می‌کند.

علاوه بر این رژیم، در علم یوگا و مدیتیشن هم ماه کامل اهمیت زیادی دارد و حتی گفته می‌شود اگر کارهای‌تان را در ماه کامل انجام دهید بهتر پیش می‌رود!!

از آن عجیب‌تر در یک مطالعه که بر روی بیماران تحت جراحی قلب باز انجام شد، کسانس که در روز ماه کامل عمل شدند دوران بهبود سریع‌تری داشتند و در کمال تعجب درصد بیش‌تری از آن‌ها زنده ماندند.

شما چی؟ این رژیم را امتحان می‌کنید؟

 

2. رژیم ساندویچ

این رژیم یک راه‌کار بسیار جالب از قلب اسپانیا است. در واقع در این رژیم گفته می‌شود شما هر آنچه دوست دارید را می‌توانید بخورید به شرط آنکه آن را بین دو نان سبوس دارد میل کنید. تصور کنید شب هوس چیز برگر یا فست فود می‌کنید، این رژیم شما را محدود نمی‌کند بلکه می‌گوید مرغ سوخاری را بین دو نان سبوس بگذارید و نوش جان کنید یا چیز برگر را حتی با پنیر اضافه میل کنید اما نان آن را سبوس دار انتخاب کنید.

 آیا این رژیم جواب می‌دهد؟

فلسفه‌ی این رژیم در واقع افزایش آگاهی شما به حجم غذایی است که می‌خورید نه نوع غذا. یعنی چه؟

بسیاری از مطالعات نشان می‌دهند اگر شما به هنگام عذاخوردن یک ظرف بزرگ را جلوی خودتان بگذارید ناخودآگاه بیش‌تر چیزی که باید می‌خورید اما اگر از یک کاسه‌ی کوچک یا بشقاب کوچک استفاده کنید، کم‌تر دچار پرخوری می‌شوید و در حد نیازتان می‌خورید. در واقع استفاده از نان ساندویج همان کار بشقاب کوچک را می‌کند اما این تئوری در واقعیت محکوم به شکست است. می‌پرسید چرا؟

فکر کنید شما بر اساس قانون این رژیم عمل می‌کنید و در روز یه وعده فست فود سفارش می‌دهید و آن را در نان ساندویج سبوس دار میل می‌کند. اگر با خودتان یک دو دوتای چهارتای ساده بکنید متوجه خواهید شد که این رژیم عدد روی ترازو را پایین که نه، بلکه بالاتر هم خواهد برد!!

 

3. رژیم فتوسنتز!!

مردم یکی از شهرهای چین به نام هیپ یک رژیم بسیار عجیب و غریب دارند. رژیم فتوسنتز!!

حتماً باور نمی‌کنید اما مردم این شهر بر این باورند که انسان‌ها مثل گیاهان می‌توانند با فتوسنتز انرژی خود را تامین کنند. در این رژیم یک وعده‌ی غذایی معادل با 44 دقیقه آفتاب گرفتن در نظر گرفته می‌شود. یعنی بجای اینکه ناهار بخوردند، 44 دقیقه در برابر نور خورشید می‌نشینند!! (این روش برای کشورهای پرجمعیتی مثل چین که مشکل تهیه غذا دارد، راه حل بسیار کم هزینه و خوبی است😊).

در واقع این افراد تصور می‌کنند با قرار گرفتن روزانه در برابر خورشید، علاوه بر دریافت انرژی، یه وعده‌ی غذایی را در طول روز حذف می‌کنند، اشتهای‌شان کم‌تر می‌شود، خواب‌شان تنظیم می‌شود و همه‌ی این‌ها کمک می‌کند وزن شما کاهش یابد.

تا اینجای کار که رژیم بسیار عجیب به نظر می‌رسد؛ اما ببینیم دانشمندان این رژیم را رد می‌کنند یا تائید؟

دانشمندان این رژیم را روی موش‌ها آزمایش‌گاهی آزمایش کردند و در کمال تعجب دیدند موش‌هایی که بیش‌تر در معرض نور خورشید بوده‌اند، افزایش وزن کندتری نسبت به سایر موش‌ها داشته‌اند!!

وقتی دلیل آن را مطالعه کردند متوجه شدند قرار گرفتن در معرض نور خورشید ماده در بدن تولید می‌کند به نام نیتریک اکسید که به افزایش متابولیسم چربی و قندخون کمک می‌کند. اما خب مطالعه‌ی انسانی در این مورد وجود ندارد و توصیه می‌کنم تا تائید نهایی این رژیم صبر کنید و فتوسنتز نکنید.

 

4. رژیم OCD

در اندونزی بسیاری از متخصیصن تغذیه بر این باورند که خوردن مواد غذایی در فاصله‌ی زمانی منظم به کاهش وزن کمک می‌کند.

از آنجایی که طرح اولیه این رژیم را آقای کوبرز مطرح کرد به رژیم وسواس کوربز یا  Obsessive Corbuzier’s Diet مشهور شده است.

برای این رژیم باید یک بازه‌ی زمانی در نظر بگیرید. مثلاً تصمیم بگیرید که هر 4 ساعت یا هر 6 ساعت غذا بخورید.

به عنوان مثال اگر فواصل 6 ساعته را در نظر گرفتید، تنها مجاز هستید 8 صبح، 2 بعد ازظهر و 8 شب عذا بخورید اما این به معنی عدم محدودیت و منو باز بودن وعده‌های غذایی نیست بلکه حجم غذای شما با فواصل زمانی مشخص می‌شود. به عنوان مثال اگر وعده‌های خود را هر 8 ساعت تنظیم کرده‌اید، حجم زیادی از غذا را می‌توانید میل کنید اما هرچه فواصل کوتاه‌تر شود حجم غذاهم کم‌تر خواهد شد.

آیا این رژیم علمی است؟

فستینگ یا رژیم روزه داری چه در فواصل کوتاه و چه حتی بیش‌تر یکی از رژیم‌های خوب است که علاوه بر چربی سوزی به کاهش التهابات سلولی هم کمک می‌کند. اما حتماً قبل از تصمیم به این رژیم با پزشک‌تان مشورت کنید چون روزه‌گرفتن برای هرکسی مخصوصاً بیماران دیابتی ممکن است خوب نباشد.

 

5. رژیم نظامی 3 روزه

این رژیم ادعا می‌کند که در 7 روز نزدیک به 3-4 کیلوگرم وزن کم خواهید کرد. اما چگونه؟ با ترکیب کردن رژیم فستینگ (روزه داری) و رژیم کم کالری.

در 3 روز اول شما یک برنامه‌ی غذایی دقیق دارید و فرقی نمی‌کند شما چه شرایطی دارید، همه‌ی افراد باید همین غذاهای مشخص را میل کنند اما 4 روز بعد هر غذایی دوست دارید می‌توانید بخورید به شرط آنکه در طول روز میزان کالری دریافتی شما بیش‌تر از 1500 کالری نشود.

اگر دوست دارید درمورد علت نامگذاری جزئیات برنامه‌ی غذایی و اثرگذار بودن این رژیم بیش‌تر بدانید به شما توصیه می‌کنم، مقاله‌ی لاغری سریع در 3 روز را حتماً بخوانید.

نویسنده: مینا روشنایی

کلام آخر

اگر از رژیم‌های قدیمی و یکنواخت خسته شده‌اید این رژیم‌ها می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای ایجاد تنوع در برنامه‌ی غذایی‌تان باشد. اما یادتان‌ باشد همیشه رژیم‌های غذایی به کاهش وزن کمک نمی‌کنند!! اگر می‌خواهید دلیل آن را بدانید مقاله‌ی سری مقالات چرا رژیم‌های لاغری معمولاً کارساز نیستند را از دست ندهید.

 

نویسنده: مینا روشنایی