از همان لحظه‌ که در بیمارستان، فرزند شما را در آغوش‌تان می‌گذارند، قطعاً نمی‌توانید به چیزی جز ساختن آینده‌ای فوق العاده برای او فکر کنید.

اما گاهی بهترین کار، ساده ترین کار است. 1000 روز اول زندگی فرزندتان، یعنی از زمانی که در درون شما شکل می‌گیرد تا 2 سالگی، دوران طلایی نامیده می‌شود و تغذیه در این دوران زیربنای یک زندگی سالم و موفق برای او را رقم می‌زند.

حتماً درمورد فواید زیاد شیر مادر برای رشد و سلامت نوزاد (و خودتان!) چیزهایی شنیده‌اید؛ اما بعد از خواندن این مقاله متوجه می‌شوید که تغذیه با شیر مادر حتی می‌تواند آینده‌ی شغلی فرزندتان را تغییر دهد. پس شما با شیر دادن به او، بهترین هدیه را از همان ساعت اول زندگی به خواهید داد.

 

1. شیرمادر؛ بهترین تغذیه برای رشد کودک

فواید شیر مادربرای نوزادشیرمادر، دقیقاً همان چیزی است که نوزاد برای رشد کردن و قوی شدن به آن نیاز دارد. نسبت کربوهیدرات، چربی، پروتئین و انرژی موجود در شیر مادر، کاملاً منحصر به فرد است و هیچ کارخانه‌ای تاکنون نتوانسته شیرخشکی دقیقاً مثل شیر مادر تولید کند. حتی این نسبت با بزرگ شدن نوزاد و تغییر نیازهای او عوض می‌شود. پس شما به یک معجون منحصر به فرد و هوشمند برای رفع نیازهای کودک‌تان مجهز هستید.

از این رو سازمان جهانی بهداشت به مادران توصیه می‌کند، تا ۶ ماهگی منحصراً از شیر خود به نوزادشان بدهند. با این حال در جهان تنها 41 درصد از کودکان در 6 ماه اول از نعمت شیر مادر بهره مند می‌شوند. به گفته‌ی سازمان جهانی اگر تمام نوزادان تا 6 ماهگی به طور کامل تغذیه کنند و تا دوسالگی غذای کمکی مناسب دریافت کنند سالانه می‌توان جان 1 میلیون کودک را از مرگ حتمی نجات داد.  

 

2.   شیر مادر، اولین واکسن فرزند شماست

بدن‌ شما پس از ورود عوامل بیماری‌زا، با ساخت آنتی بادی از شما محافظت می‌کنند.

اما خبر خوب این است که این آنتی بادی‌ها از طریق شیر به خصوص آغوز (شیری که در ابتدا از سینه بیرون می‌آید) به فرزندتان می‌رسد.

در واقع با شیر دادن به فرزندتان، قبل از تماس با عوامل بیماری‌زا‌، سیستم ایمنی‌ او را مسلح و آماده کنید.

برای همین فرزندانی که 6 ماه یا بیش‌تر شیر مادر را می‌خورند؛ 63 درصد کم‌تر سرما می‌خورند و زودتر هم خوب می‌شوند، حتی تا حدود 50 درصد کم‌تر از سایر بچه‌ها مبتلا به عفونت گوش ‌می‌شوند (البته هنوز دلیل آن به طور کامل مشخص نیست).

 

3.   کاهش احتمال مرگ ناگهانی نوزاد با شیرمادر

سندرم مرگ ناگهانی نوزادان، یکی از دلایل اصلی مرگ کودکان زیر  1 سال است.به همین دلیل پدر و مادرها همیشه نگران هستند که نوزادشان روی شکم یا سطح نرمی مثل بالشت نخوابد.

اما علاوه بر اصول مراقبتی، مطالعات نشان داده‌اند تغذیه نوزاد با شیرمادر می‌تواند احتمال مرگ ناگهانی او را به طورقابل توجهی کم کند و حتی به نصف برساند؛

دلیل این موضوع هنوز به طور کامل مشخص نیست اما گفته می‌شود نوزادانی که شیر مادر می‌خورند خواب سبک‌تری نسبت به نوزادی که شیر خشک می‌خورند دارد و احتمال قطع تنفس در آن‌ها کم‌تر است.

به همین دلیل CDC (سازمان پیشگیری از بیماری‌ها) توصیه می‌کند نوزادان حداقل 6 ماه یا بیش‌تر از شیر مادر تغذیه شوند. 

 

4. فرزند باهوش‌تری خواهید داشت

افزایش هوش کودک با شیر مادر

جالب است بدانید کسانی که از شیر مادر تغذیه شده‌اند؛ چه در کودکی و چه در بزرگسالی مهارت‌های شناختی، کلامی و ضریب هوشی بالاتری از افرادی که شیر مادر نخورده‌اند، نشان داده‌اند.

این موضوع می‌تواند به دلیل نقش تماس فیزیکی با مادر در بالا رفتن مهارت‌های شناختی و همچنین مقدار مناسب چربی‌های مفید در شیر مادر باشد.

اما نکته‌ی مهم این است که، این افراد به طور معمول در تحصیلات آکادمیک موفق‌تر عمل می‌کنند و مهم‌تر از آن، به طور میانگین 20 درصد حقوق بیش‎تری در آینده خواهند داشت.

هوش بیش‌تر، تحصیلات آکادمیک بالاتر و درآمد بیش‌تر!! تنها با شیر مادر.

 

5.   با شیر مادر، فرزند شما در آینده کم‌تر نگران اضافه وزن خواهد بود

مطالعات نشان می‌دهد کودکانی که شیر مادرشان را خورده‌اند، در بزرگسالی 30-15درصد کم‌تر دچار اضافه وزن می‌شوند.

اما چرا؟ چون برخلاف شیشه‌ی شیر که مقدار مشخصی شیر در آن ریخته می‌شود، در شیردهی شما از رفتار نوزادتان و غریزه‌ی درونی‌تان متوجه می‌شوید که سیر شده و بیش‌تر از نیاز به او شیر نمی‌دهید. این موضوع کمک می‌کند تا در بزرگسالی هم بیش از اندازه انرژی دریافت نکند و چاق نشود.

همچنین خوردن شیر مادر کمک می‌کند، فرد هورمون لپتین بیش‌تری داشته باشد. این هورمون اشتها و میزان ذخیره‌ی چربی را تنظیم می‌کند و فرزند شما در آینده کم‌تر دغدغه‌ی چاقی یا مشکلات ناشی از آن را خواهد داشت.

مقاله‌ی پیشنهادی: میوه‌های مفید و ممنوعه در دوران شیردهی

 

6.   احساس آرامش در آغوش مادر

فواید شیر مادر

یکی از مهم‌ترین فواید شیردهی، تماس فیزیکی شما با فرزندتان و ایجاد احساس آرامش در کودک است.

همچنین نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد، افرادی که در نوزادی از شیرمادر تغذیه کرده‌اند در بزرگسالی کم‌تر دچار افسردگی و مشکلات روحی می‌شوند.

پس شیر مادر علاوه بر سلامت جسمی، سلامت روان فرزند دلبند شما را هم تامین می‌کند.

 

 

7. هدیه‌ی زندگی در یک زمین پاک تر

تعداد شیرخشکی که هر هفته باید برای نوزادتان تهیه ‌کنید را حساب کنید. این مقدار را در عدد 48 (تعداد هفته‌های سال) ضرب کنید.

این عدد نشان‌دهنده‌ی تعداد ظروف شیرخشک نوزاد شما در یک‌سال است؛ اما فکر می‌کنید چند کودک در سراسر دنیا از شیرخشک تغذیه می‌کنند و در طول سال چقدر زباله به این دلیل تولید می‌شود؟

علاوه بر ظروف‌ شیر خشک و زباله‌های آن، کارخانه‌های تولیدی شیرخشک هم مثل سایر کارخانه‌ها باعث آلودگی محیط زیست، آب و هوا می‌شوند؛ پس با شیر دادن به فرزندتان می‌توانید قدم مثبت بزرگی برای زندگی او در یک محیط پاک و سالم (درست مثل کودکی خودتان) بردارید.

شیر مادر بدون ایجاد آلودگی برای محیط زیست، از تولید به مصرف می‌رسد و نمونه‌ی بارز سازگاری با طبیعت بحساب می‌آید.

پس سعی کنیم با گرفتن بهترین تصمیمات، شرایط بهتری را برای آینده‎‌ی فرزندان‌مان رقم بزنیم.

مقاله‌ی پیشنهادی: بهترین موادغذایی برای افزایش شیر مادر

 

 فواید شیر مادر، فراتر از سیر کردن نوزاد است

همانطور که خواندید، فواید شیر مادر برای نوزاد بسیار بیش‌تر از سیر شدن و بدست آوردن انرژی کافی است. شیر مادر متناسب با نیازهای کودک در هر سنی تغییر می کند و آنتی بادی‌های لازم جهت مقابله با عفونت‌ها را برای او تامین می‌کند.

پس با شیردهی به فرزندتان، با یک تیر 3 نشان بزنید؛ علاوه بر تضمین سلامتی کودک و خودتان، هزینه‌های خود را بهتر مدیریت ‌کنید و هر زمان که خواستید یک غذای کاملا استریل با دمای مناسب و کاملاً رایگان را به او ‌بدهید!! چه چیزی از این بهتر.

 

نویسنده: مینا روشنایی