حتماً این تجربه را داشته‌اید که هرچه به عدد اید‌ه‌آل‌تان روی ترازو نزدیک‌ می‌شوید، کم کردن وزن‌ سخت‌تر می‌شود!!

یه مثال برای‌تان می‌زنم تا بهتر متوجه شوید. فرض کنید شما قبل زا شروع رژیم 70 کیلوگرم وزن داشته‌اید و می‌خواستید به 55 برسید. تا حدود 60-65  کیلوگرم را به راحتی یک چشم بر هم زدن کم می‌کنید؛ اما امان از 60 تا 55، هر کاری می‌کنید کم نمی‌شود که نمی‌شود.

دلایل بسیار جالبی پشت پرده‌ی کند شدن سرعت کاهش وزن وجود داره که با دانستن آن‌ها خیلی راحت‌تر می‌توانید به هدف‌تان برسید. اما در حال حاضر مهم‌ترین اشتباه شما اینجاست که فکر می‌کنید برای کم کردن این چند کیلوگرم آخر باید کل رژیم غذایی و سبک زندگی‌تان را عوض کنید!

اما بجای دلسرد شدن تنها کافی است وقتی از خواب بیدار می‌شوید این 10 تغییر کوچک را ایحاد کنید تا نتیجه‌ی آن را بر کاهش‌وزن‌تان ببینید. 

 

1. با یک صبحانه‌ی خوشمزه و سرشار از پروتئین روزتان را به بهترین نحو شروع کنید.

صبحانه پرپروتئین و کاهش وزن

همه‌ی ما می‌دانیم صبحانه مهم‌ترین وعده‌ی غذایی در طول روز است. بسته به آنچه در این وعده میل می‌کنید؛ ممکن است تا وعده‌ی بعدی که ناهار باشد تقریباً احساس سیری کنید یا در این فاصله مدام گرسنه باشید و با خوردن تنقلات پرکالری هر روز یک قدم ار هدف‌تان دور شوید!!

صبحانه‌های پر پروتئین مثل تخم مرغ، انواع مغزها، پنیر، چیا سید و این امثال، دقیقاً با ایجاد حس سیری در طول روز تمایل شما را به خورده خواری کم‌ می‌کنند. از طرف دیگر مصرف پروتئین با کاهش هورمونی که ما بهش می‌گیم هورمون گرسنگی یا گرلین، اشتهای شما را در طول روز کم می‌کند و به کاهش وزن‌تان کمک می‌کند.

پس یادتان باشد برای اینکه آخر شب از خودتان راضی باشید، کافی است بهترین صبحانه را برای شروع انتخاب کنید.

 

2. مصرف آب کافی در طول روز را فراموش نکنید.

شنیدید وقتی انجام یک کاری خیلی راحت باشه میگن مثه آب خوردن میمونه؟ حالا ما به شما می‌گوییم برای اینکه وزن بیش‌تری کم کنید فقط لازمه آب کافی بخورید. به همین راحتی.

نوشیدن یک یا دو لیوان آب ولرم در آغاز روز یکی بهترین اقدام‌ها برای کاهش وزن است. اما اگر خوردن آب به تنهایی اول صبح برای شما ناخوشایند است می‌تواند چقد قطره آب لیمو به آن اضافه کنید تا علاوه بر طعم بهتر، به شفافیت پوست‌تان هم کمک کنید.

مصرف آب در آغاز و طول روز علاوه بر این‌که به سوزاندن بیش‌تر کالری کمک می‌کند در برخی افراد اشتها و تمایل به دریافت موادغذایی را هم کم می‌کنند. به همین دلیل است که می‌کوییم با این ترفند می‌توانید به راحتی آب خوردن وزن کم‌کنید.

 

3. قبل از خوردن صبحانه، روزتان را با رفتن روی ترازو شروع کنید.

بهترین زمان برای اندازه گیری وزن

اینکه هرروز صبح روی ترازو بروید و خودتان را وزن کنید، یک روش بسیار عالی برای افزایش انگیزه و غلبه بر خوردن بیش از اندازه است.

به همین دلیل وقتی  به مدت 1 سال، رفتار تغذیه‌ای 47 فردی که برای کاهش وزن تلاش می‌کردند را بررسی کردند، متوجه شدند که این افراد از زمانی که به طور مرتب هر روز صبح خودشان را وزن می‌کنند 6 کیلوگرم بیش‌تر نسبت به 6 ماه قبل؛ که کم‌تر روی ترازو می‌رفتند کاهش وزن داشته‌اند.

اگر می‌خواهید از این روش بهترین نتیحه را بگیرید باید صبح‌ها بعد از رفتن به دستشویی و قبل از خوردن صبحانه یا حتی آب خودتان را وزن کنید.

البته این را هم گوشه‌ی ذهن‌تان داشته باشید که وزن شما در طول روز می‌تواند تحت تاثیر عوامل زیادی تغییر کند، پس تنها یک ذهنیت کلی نسبت به وزن‌تان داشته باشید و با تغییرات جزئی نگران یا دلسرد نشوید.

 

4. به اندازه‌ی کافی بخوابید تا لاغر شوید.

داشتن خواب کافی برای کاهش وزن

شب‌ها، کمی زودتر به رخت خواب بروید تا بتوانید بیش‌تر بخوابید. شاید باور نکنید اما خواب تاثیر بسیار مثبتی بر کاهش وزن دارد!

مطالعات زیادی در این زمینه انجام شده که همگی نشان داده‌اند اگر در طول شبانه روز خواب کافی نداشته باشید در طول روز بیش‌تر گرسنه می‌شوید و تمایل‌تان به خوراکی‌های شیرین و پرکالری بالا می‌رود.

داشتن یک برنامه‌ی خواب منظم و کافی، یکی از موارد بسیار حیاتی برای کاهش وزن در کنار تغذیه سالم و انجام فعالیت فیزیکی است.

پس برای اینکه از خوابیدن‌تان حداکثر استفاده را برای کاهش وزن ببرید، سعی کنید حداقل 8 ساعت در شبانه روز بخوابید.

 

5. پرده‌های خانه را کنار بکشید تا کمی در معرض نور قرار بگیرید.

هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید پرده‌ها را کنار بزنید یا چند دقیقه را بیرون از خانه قدم بزنید. همین کار ساده و کوچک می‌تواند در کاهش وزن شما موثر باشد. این‌کار علاوه بر اینکه روحیه‌ی شما را عوض می‌کند باعث تامین بخشی از ویتامین دی مورد نیاز بدن شما می‌شود.

ویتامین دی علاوه بر اینکه به کاهش وزن کمک می‌کند از افزایش وزن هم جلوگیری می‌کند برای همین حتماً برای اندازه گیری ویتامین دی‌تان چکاپ شوید تا در صورت نیاز مکمل مصرف کنید.

درست است که هر فرد بسته به رنگ پوست، موقعیت جغرافیایی حتی فصل و آب و هوا میزان نیاز متفاوتی به نور خورشید دارد؛ اما به طور متوسط سعی کنید 10 تا 15 دقیقه در طول روز در مقابل نور خورشید قرار بگیرید تا از فواید آن برای کاهش وزن بهره ببرید.

 

6. اگر شاغلید، ناهارتان را با خود ببرید.

برای غذای هر روز برنامه ریزی کنید

اگر برای خوردن ناهار خانه نیستید، حتماً جوری برنامه ریزی کنید که بتوانید غذای سالمی که خودتان درست کرده‌اید به خودتان ببرید. این کار باعث می‌شه مجبور به رفتن سراغ غذاهای ناسالم و سرخ شده نشوید.

در واقع مطالعات نشان داده‌اند کسانی که حداقل 5 بار در روز غذای سالم و خانگی می‌خورند، 28 درصد کم‌تر از افرادی که 3 بار یا کم‌تر به سراغ عذاهای سالم می‌روند دچار اضافه وزن و چاقی می‌شوند.

بنابراین سعی کنید جوری برنامه ریزی کنید تا شب‌ها ناهار فردای‌تان را آماده کنید و صبح با خودتان ببرید. البته روش‌هایی برای آماده کردن سریع‌تر غذا برای افراد شاغل هم وجود دارد که با دانستن آن‌ها دیگر بهانه‌ای برای خوردن غذاهای آماده نداشته باشید.

 

7. وزرش صبحگاهی را جزیی از روتین روزانه‌تان بکنید.

یوگای صبحگاهی

انجام یک ورزش ساده در آغاز روز می‌تواند یکی از بهترین عادات برای داشتن یک زندگی سالم و همچنین رسیدن به وزن ایده‌آل باشد.

همانطور که می‌دانید افت قند خون عامل اصلی تمایل و کشش ما به سمت مواد غذایی شیرین و پرکالری مثل شکلات و شیرینی است. ورزش صبحگاهی اینجا به کمک شما می‌اید و اگر به طور منظم انجام بشه بعد از یک مدت متوجه می‌شوید که در طول روز کم‌تر از سابق به اصطلاح قندتان میافتد و هوس شیرینی‌جات می‌کنید. این یعنی یک تیر و دو نشان.

 

خلاصه‌ی کلام

این 7 تغییر ممکن است در نگاه اول بسیار ساده و پیش پا افتاده به نظر برسد؛ اما با ممارست و تبدیل این تغییرات کوچک به بخشی از زندگی‌تان، به مرور تاثیر آن را خواهید دید. چه در کاهش وزن‌، چه به طور کلی داشتن یک روز موفقیت آمیز.

این عادات تنها بخشی از مسیر کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام است و برای رسیدن به هدف باید با تغذیه و سبک زندگی سالم همراه باشد. در مجله‌ی سلامتی دکتر زینو ما جدیدترین و به روزترین اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهیم تا آگاهانه در جاده‌ی سلامتی قدم بگذارید. 

منبع: www.healthline.com

نویسنده: مینا روشنایی