اکثر ما حداقل یک‌بار با این صحنه مواجه شده‌ایم که شاد و خندان برای کوتاهی مو یا موخوره‌ گیری به آرایشگاه رفته‌ایم؛ اما با چشم گریان بیرون آمده‌ایم!!

این حس و حال را کسانی با پوست و استخوان درک می‌کنند که عاشق موی بلند هستند و در عین حال تصور می‌کنند که سرعت رشد موهای‌شان از سرعت گردش زمین به دور خورشید هم کندتر است!

پس اگر جز این دسته هستید و دوست دارید سریع‌تر موهای‌تان بلند شود، دو راه حل بیش‌تر ندارید؛ یا دیگر پای‌تان را در آرایشگاه نگذارید (که من آن را توصیه نمی‌کنم) یا  با گرفتن پاسخ سوالات زیر، مشکل‌تان را از ریشه حل کنید:

 • با ماساژ دادن سر می‌شود سرعت رشد مو را بالا برد؟
 • آیا روغن تراپی به افزایش سرعت رشد مو کمک می‌کند؟
 • کوتاه کردن موها در رشد مو ها موثر است یا نه؟

یادتان باشد موی بلند اما آسیب دیده و پر از موخوره هیچ زیبایی ندارد، پس با استفاده از  راه‌کارهایی که در ادامه به شما می‌گویم، علاوه بر داشتم موهای سالم سرعت رشد آن را هم بیش‌تر کنید. 

 

راه‌کارهای خانگی برای افزایش سرعت رشد مو

در یک فرد نرمال به طور متوسط مو در هر ماه 1-2 سانت رشد می‌کند؛ اما برخی عادات مراقبتی و تکنیک‌ها و از همه مهم‌تر تغذیه می‌تواند به افزایش سرعت رشد مو کمک کند که در ادامه کاربردی ترین‌ آن‌ها را به شما خواهم گفت.

 

1. پوست سرتان را حداقل "5 دقیقه" در روز ماساژ دهید.

هر تارموی شما برای رشد بهتر و سریع‌تر به موادغذایی نیاز دارد. پس اگر راهی وجود داشته باشد که بتوانید موادغذایی بیش‌تری به موهای‌تان برسانید، قاعدتاً موهای شما سریع‌تر رشد می‌کنند.

 

اما ماساژ سر چه ربطی به رشد مو دارد؟

حتماً دقت کرده‌اید که وقتی شما یک نقطه از بدن‌تان را ماساژ می‌دهید، شروع به قرمز شدن می‌کند چراکه جریان خون آن ناحیه بیش‌تر می‌شود. حالا اگر همین کار را با پوست سرتان را انجام دهید، با افزایش جریان خون، به راحتی موادغذایی بیش‌تری به ریشه‌ی موها‌ی‌تان می‌رسانید و به شرط آن‌که آن را درست انجام بدهید، رشد موهای‌تان را چند برابر می‌کنید.

 

نحوه‌ی ماساژ دادن پوست سر: 

ماساژ سر فرق چندانی با سایر نقاط بدن مثل کمر یا گردن ندارد، تنها باید با کمی ملایمت بیش‌تر انجام شود. برای این‌کار کافی است به آرامی با نوک انگشتان‌تان روی تمام پوست سرتان (جلوی سر، پشت و کناره‌ها) دایره‌هایی فرضی رسم کنین و هر چند بار که دوست دارید این حرکت را در طول روز تکرار کنید. برای ماساژ دادن می‌توانید از دستگاه‌های ماساژور یا ماساژورهای دستی استفاده کنید.

ماساژ سر انقدر آرامش بخش است که مطئنم همین که یک‌بار آن را امتحان کنید و 5 دقیقه سرتان را ماساژ دهید، مشتری ثابت آن خواهید شد. یکی از راه‌کارهایی که ماساژ را لذت بخش‌تر می‌کند استفاده از روغن‌های معطر به هنگام ماساژ است که به رشد سریع‌تر موها هم کمک می‌کند. در بخش روغن تراپی به طور کامل آن را توضیح می‌دهم.

 

چگونه ماساژسر را به عادت تبدیل کنید؟

برای نتیجه گرفتن از روش‌های مراقبت از پوست و مو 3 نکته‌ی بسیار مهم وجود دارد؛ تکرار، صبر و باز هم صبر. این قانون برای ماساژ سر هم صادق است و نباید بعد از یک یا روز انتظار معجزه داشته باشید. اما برای اینکه در بین دغدغه‌های روزانه از پوست و موی‌تان غافل نشوید باید رسیدگی به آن‌ها را به عادت و جزیی از روتین زندگی‌تان تبدیل کنید؛ مثل مسواک زدن یا غذا خوردن که جزئی از زندگی شماست و برای انجام آن نیاز به فکر کردن ندارید. یکی از راه‌های ایجاد یک عادت، درنظر گرفتن یه زمان مشخص برای انجام آن کار است. به عنوان مثال با خودتان قرار بگذارید که 5 دقیقه قبل از خواب سرتان را ماساژ بدهید چون با این کار با یک تیر دونشان می‌زنید؛ هم بهتر می‌خوابید هم به مرور تاثیر آن را روی موهای‌تان می‌بینید. یا اینکه خودتان را عادت بدهید هنگام شستن سرتان در حمام، 5 دقیقه سرتان را ماساژ بدهید و بعد موهای‌تان را آبکشی کنید.

یادتان باشد، این روش تنها در صورتی جواب می‌دهد که حداقل 1 ماه به طور مداوم آن را انجام دهید. پس برای داشتن گیسوانی دلربا تنها لازم است صبر و پشتکار داشته باشید.

 

2. موهای‌تان را روغن کاری کنید!

استفاده از روغن‌ها علاوه بر رشد موها، کمک می‌کند موهای سالم و درخشانی داشته باشید. اما قبل از اینکه کل روغن زیتون موجود در آشپزخانه را روی سرتان خالی کنید نیاز است که شما را با دو فوت کوزه گری آشنا کنم.

 1. اگر می‌خواهید فواید ماساژ سر را دوچندان کنید، 5 تا 10 قطره روغن لیمو، یا روغن درخت چایی را روی انگشتان‌تان بریزید و به آرامی پوست سرتان ماساژ دهید.

 

 1. حداقل یک تا دو بار درهفته روغن تراپی کنید.

 

روغن تراپی مو چیست و چگونه باید آن را انجام بدهید؟

روغن تراپی موهای شما را براق و محکم می‌کند و به رشد بیش‌تر آن هم کمک می‌کند.

مثال بارز اثر روغن تراپی، موی زنان هندی است که در دنیا به داشتن موهای براق و سالم مشهور هستند. در واقع همانطور که ما به زدن شامپو در حمام عادت داریم هندی‌ها به روغت تراپی و استفاده از روغن‌ها بخصوص روغن نارگیل برای موهای‌شان عادت دارند.

اما برای این‌که به صورت اصولی و درست موها‌ی‌تان را روغن تراپی کنید باید مراحل زیر را انجام دهید:

 1. اول از همه موهای‌تان را شانه کنید و مطمئن شوید که هیچ گره‌ای در موهای‌تان وجود ندارد.
 2. از یک روغن مناسب با نوع موهای‌تان استفاده کنید (روغن زیتون، بادام، نارگیل و ...). این روغن را هم به صورت سرد و هم گرم شده با روش بن ماری می‌توانید استفاده کنید.
 3. با یک قطره چکان حدود 20 قطره روغن را روی ریشه‌ی موهای‌تان بریزید و به آرامی آن را روی سرتان ماساژ دهید (چه با دست چه دستگاه) و سعی کنید همه‌جای سرتان پخش کنید.
 4. بعد از ریشه، روغن را روی ساقه موهای‌تان هم پخش کنید. برای پخش بهتر از می‌توانید از شانه هم استفاده کنید.
 5. یک حوله را گرم کنید و را 1-2 ساعت دور موهای‌تان بپیچید تا جذب روغن بیش‌تر شود.
 6. پس از 1-2 ساعت، موهای‌تان را در حمام با شامپو بشویید، برای ساقه‌ی موها از نرم کننده استفاده کنید و در نهایت آبکشی کنید.

 

آیا تا به حال تکنیک وارونگی را امتحان کرده‌اید؟

راستش را بخواهید در مورد تاثیر دقیق این روش بر روی رشد مو در بین بزرگان هم اختلاف است اما چون احتمال دارد از گوشه و کنار اسم این روش به گوش شما خورده باشد در ادامه توضیح مختصری در مورد نحوه‌ی انجام آن به شما می‌دهم تا اگر دوست داشتید این روش را هم امتحان کنید.

این تکنیک را می‌توانید هم با استفاده از روغن‌های مناسب برای مو انجام دهید هم به تنهایی، اما چون استفاده از روغن هم در  بالا بردن سرعت رشد مو موثر است، قاعدتاً استفاده از روغن توصیه می‌شود.

اول از همه پوست سرتان را با یک روغن مناسب ماساژ دهید:

 1. 3-5 قطره روغن مو مثل نارگیل، آرگان یا زیتون را روی مو و ریشه‌ی آن بریزید.
 2. موهای‌تان را شانه کنید و با نوک انگشتان‌تان یا دستگاه‌های ماساژور یه مدت 4-5 دقیقه دایره وار سرتان را ماساژ دهید.

تا اینجای کار، ترکیبی از ماساژ سر و روغن تراپی بود اما قدم دوم استفاده از تکنیک وارونگی است:

 1. روی یک صندلی بشینید، سرتان را خم کنید تا پایین‌تر از قلب‌تان قرار بگیرد و بین دو زانوی‌تان بگیرید. یا روی تخت بشینید و سرتان را از لبه‌ی تخت آویزان کنید.
 2. موهای‌تان را جمع کنید و 4-5 دقیقه در همین وضعیت بمانید.
 3. اگر دچار سرگیجه، ضعف یا احساس ناراحتی شدین حرکت را ادامه ندهید.
 4. بعد از 5 دقیقه به آرامی بلند شوید تا دچار سرگیحه نشوید.
 5. سرتان را بشویید تا روغن اضافه‌ی آن گرفته شود.

این روش را می‌توانید به صورت روزانه برای 1 هفته در هر ماه انجام بدهید. اما اگر دوست دارید بیش‌تر در مورد این روش و نظر متخصصین در این باره بدانید، این مقاله را از دست ندهید.

 

3. از ماسک‌های‌ موی خانگی استفاده کنید.

 

معرفی یک ماسک موی عالی برای رشد هرچه سریع‌تر مو

 

 • ماسک تخم مرغ برای مو

روش‌های زیادی برای تهیه‌ی ماسک تخم مرغ وجود دارد، اما یکی از ساده‌ترین آن‌ها که خود من هم از آن نتیجه گرفتم، ماسک لیمو و تخم مرغ است.

برای تهیه‌ی این ماسک مو شما تنها به یک تا دو عدد تخم مرغ و چند قطره آب لیمو یا نصف لیموی تازه احتیاج دارید.

 

طرز تهیه ماسک تخم مرغ برای مو:

 1. بسته به حجم موهای‌تان 1-2 تخم مرغ‌ را در ظرف بشکنید و 3-4 قطره آبلیمو به آن اضافه کنید تا بوی تخم مرغ کمی گرفته شود و به خوبی با هم مخلوط کنید.
 2. ماسک را روی کل موهای‌تان (از ریشه به پایین) بزنید و روی کل موهای‌تان را با کلاه حمام بپوشانید.
 3. پس از 20 دقیقه موهای‌تان را با آب سرد بشویید. روی آب سرد به این دلیل تاکید دارم که اگر با آب گرم بشویید ممکن است تخم مرغ خودش را بگیرد و خیلی سخت از موهای‌تان شسته شود، پس حتماً حتما با آب سرد موهای‌تان را بشویید.
 4. با شامپو موهای‌تان را بشویید و از نرم کننده استفاده کنید.

 

این ماسک را می‌توانید هر دوهفته یک‌بار یا ماهی یک‌بار استفاده کنید. اگر موهای خشکی دارید می‌توانید از روغن نارگیل، زیتون، رزماری یا عسل هم در این ماسک برای براق شدن موهای‌تان استفاده کنید.

مقاله‌ی پیشنهادی: ماسک آب پیاز؛ راهکار طبیعی برای رشد سریع مو 

 

4. روش‌ صحیح شانه کردن مو را یاد بگیرید.

شانه زدن مو مخصوصاً شب‌ها قبل از خواب، با افزایش خونرسانی و اکسیژن رسانی به رشد بهتر موهای‌ شما کمک می‌کند، اما شانه زدن صحیح موها قِلق‌های خاص خودش را دارد که دانستن آن خالی از لطف نیست.

1. شانه‌ی خود را متناسب با جنس مو و نوع موی‌تان انتخاب کنید.

بهترین شانه، همان شانه‌های چوبی قدیمی است که خیلی از مادربزرگ یا پدربزرگ‌های‌مان از آن‌ها استفاده می‌کردند البته به شرط اینکه جنس مرغوبی داشته باشند.

اگر موی شما نازک و شکننده است و خیلی زود گره می‌خورد ترجیحاً از شانه‌هایی با دندانه‌های نرم و فشرده استفاده کنید و اگر موهای ضخیم، فر یا مجعد دارید بهتر است از شانه‌های دندانه درشت و فاصله دار استفاده کنید تا به موهای‌تان آسیبی وارد نشود.

2. روزانه 1بار و نهایتاً 2بار موهای‌تان را شانه کنید؛ چون شانه کردن بیش از اندازه می‌تواند به موی شما آسیب بزند.

3. هرگز در حمام یا زمانی که موهای‌تان خیلی خیس یا حتی خیلی خشک است، آن‌ها را شانه نکنید.

برای شانه کردن، اجازه دهید تا حدود 90 درصد از رطوبت موی شما گرفته شود. یا اگر خیلی خشک است با یک اسپری کمی آن را نمدار کنید تا راحت تر شانه شوند.

4. قبل از شانه کرده گره‌های بزرگ را با دست‌تان باز کنید تا هنگام شانه کردن مو از ریشه کنده نشوند.

5. همیشه از پایین موهای‌تان شروع به شانه کردن بکنید نه از ریشه.

 

5. در انتخاب رو بالشتی‌تان سخت گیر باشید.

همه‌ما در طول شبانه روز حداقل 8 ساعت می‌خوابیم. پس طبیعتاً بعد از روسری و شال موهای‌مان بیش‌تر از همه با روبالشتی در تماس مستقیم است. پس برای مشاهده‌ی تغییرات بزرگ تنها کافی است از رخت خواب‌تان شروع کنید!!

استفاده از پارچه‌های نرم و صیقلی مثل ساتن یا ابریشم بجای پارچه‌های ضخیم و زبرنخی کمک می‌کند صبح که از خواب بیدار می‌شوید، موهای شما کم‌تر گره بخورد و کم‌تر در اثر اصطکاک با شانه یا روبالشی بریزد.

 

6. آیا کوتاهی مو باعث رشد سریع‌تر موها می‌شود؟

درست است که کوتاه کردن موها برای اکثر ما یک تراژدی دردناک است، اما همانطور که در ابتدا گفتم موی بلند اما آسیب دیده برای هیچ کس جذابیتی ندارد. در واقع اگرچه کوتاه کردن موها در ظاهر، با بلند شدن آن‌ها در تضاد است اما در نظر بگیرید که اگر به موقع جلوی موخوره را بگیرید حداکثر 3-5 میلی متر از موی شما کوتاه می‌شود اما اگر کار از کار بگذرد شاید نیاز باشد خیلی بیش‌تر از این حرف‌ها موی‌تان را کوتاه کنید. پس با کوتاه کردن موها یا به اصطلاح نوک گیری دوره‌ای موها هم از شر موخوره‌ و آسیب‌ خلاص می‌شوید و هم موهای سالم‌تری خواهید داشت.

البته اگر موهای شما خیلی آسیب ندیده نیاز نیست هر ماه به آرایشگاه بروید و همان 3 ماه یک‌بار کفایت می‌کند.

 

 7. در هفته، بیش از 2 بار از شامپو استفاده نکنید.

 برخلاف تصور اکثرما، چربی‌ای که توسط غدد چربی موجود در پوست سر ساخته و روی ساقه‌ی مو قرار می‌گیرد نه تنها بد نیست، بلکه به سلامت موی شما هم کمک می‌کند!! اما از طرف دیگر همین چربی اگر زیاد شود، زمینه را برای رشد قارچ‌ها و سایر موجودات ریز ذره بینی فراهم می‌کند و برای ما دردسرساز می‌شود.

برای همین صدها سال پیش شامپوها و مواد شوینده طراحی شده‌اند تا به جان چربی‌های موجود روی مو بیوفتند و آن‌ها را از بین ببرند.  

اگر بخواهم یک جمع بندی سریع بکنم، از یک طرف مقدار کم چربی مو به سالم نگه داشتن آن کمک می‌کند و از طرف دیگر مقدار زیاد آن مشکل ساز می‌شود. پس برای اینکه نه سیخ بسوزد نه کباب، باید جوانب اعتدال را رعایت کنیم. یعنی در یک کلام موهای‌تان را بیش‌تر از 1-2 بار در هفته با شامپو نشویید.

 

حالا که بحث شستن موها شد، بد نیست این نکته را هم در نظر داشته باشید که برای داشتن موهای سالم، ترجیحاً آن‌ها را با آب سرد یا ولرم بشویید و بجای اینکه با چنگ و لگد به جان شستن آن‌ها بیوفتید، با لطافت بیش‌تری با موهای‌تان برخورد کنید.

 

جمع بندی نهایی

داشتن موهای سالم و درخشان، یکی از معیارهای زیبایی به شمار می‌رود؛ برای همین اکثر خانم‌ها به دنبال راهی برای رشد سریع‌تر موهای‌شان می‌گردند. در این مقاله به 7 مورد از بهترین و کاربردی‌ترین روش‌های رشد سریع مو پرداختیم؛ اما یادتان باشد که برای اینکه موهای سالم‌تری داشته باشید، باید اول از همه رژیم غذایی خود را اصلاح کنید. از این رو در مقاله‌ی بعدی به بهترین موادغذایی برای رشد مو خواهیم پرداخت.  

 

نویسنده: مینا روشنایی