آیا تا به الان فکر میکردید که سن شما، فقط همان سن شناسنامه‌ایتان است؟

اگر بله و چیزی از سن بیولوژیکتان نمی‌دانید، قرار است با یک خبر خوب مواجه شوید. چه حسی پیدا می‌کنید اگر همین حالا متوجه شوید که 10 سال از سن فعلی‌تان جوان‌تر و سالم‌ترید و در واقع این سن است که قرار است تعیین کند در سال‌های آینده چه‌قدر دچار بیماری شوید و چه‌قدر بیشتر عمر مفید داشته باشید.

و همینطور چه حسی پیدا می‌کنید اگر بدانید برخلاف اینکه هیچ وقت نمی‌توانستید سن شناسنامه‌ایتان را تغییر بدهید، سن مهم‌تر یا همان سن بیولوژیکتان را همیشه می‌توانید تغییر داده و برای هرچه پایین‌تر آوردنش تلاش کنید.

 

سن بیولوژیک دیگر چیست؟

سن شناسنامه‌ای را که همه‌ی ما خوب میشناسیم و می دانیم که در واقع به ما می‌گوید چند سال از خدا عمر گرفته ایم اما سن بیولوژیک به ما می‌گوید که در طول این سال ها، با بدنی که خدا به ما داده چگونه رفتار کرده و چه قدر سلامت و تندرست هستیم.

با دانستن سن بیولوژیک در واقع کارنامه‌ی اعمال ما در طول این سال‌ها که زندگی کرده‌ایم مشخص می‌شود و با دانستن یک سن می‌توانیم بفهمیم که در طول این سال‌ها چه‌قدر به سلامت خود اهمیت داده‌ایم.

مقاله‌ی پیشنهادی: 4 فرمول برای افزایش طول عمر و جوان ماندن

 

حدس می‌زنید سن واقعی‌تان چه قدر با سن بیولوژیک‌تان تفاوت داشته باشد؟

راز جوان ماندن بازیگران

خیلی از کسانیکه اقدام به دادن تست سن بیولوژیک کرده‌اند متوجه شدند سن واقعی یا همان سن بیولوژیکشان 10 تا 15 سال از سن شناسنامه‌ایشان جوان‌تر بوده. این‌ها همان هایی هستند که همیشه در فامیل به اینکه چه‌قدر خوب مانده‌اند معروف هستند و یا همان‌هایی که به شوخی همیشه می‌گویند "اگر پیر هستند و میلرزند، ولی به صد تا جوون هم می‌ارزند". همان‌هایی که همیشه دوست داشته‌ایم وقتی پیر شدیم به اندازه‌ی آن‌ها همین‌قدر پرنشاط و تندرست باشیم.

پس اصلا مهم نیست چه قدر جوان هستید یا نه، مهم این است که سن بیولوژیک‌تان چند سال از سن واقعی‌تان جوان‌تر است.

سبک زندگی جنیفرلوپز، الگویی برای تمام خانم‌ها به خصوص خانم‌های باردار

راز جوان ماندن خواننده و بازیگر معروف جنیفرلوپز با وجود داشتن دو فرزند دوقلو چیست؟

چرا جینفرلوپز پیر نمی‌شود؟

این خواننده و بازیگر معروف می‌تواند مصداق واقعی شخصی باشد که سن بیولوژیکش حداقل 20 سال از سن شناسنامه‌ایش کم‌تر است. اما چطور؟

بگذارید جواب این سوال را طی مصاحبه‌هایی که داشته از زبان خودش بشنویم:

 ((برای جوان ماندن و رسیدن به اندام ایده آل، باید به رژیم غذایی اهمیت زیادی داد. من روز خود را با یک لیوان میلک شیک شکلات که تنها 90 کالری دارد، آغاز می‌کنم. برای ناهار معمولا سالاد و ماهی سالمون می خورم که حاوی بروکلی، کدو سبز، فلفل و سرکه است. شام خود را حدود ساعت 6:30 عصر می خورم که معمولا حاوی مواد پروتئنی و کوینولا است. در طول روز هم اگر گشنه شوم، از اسنک هایی چون میوه و سبزیجات استفده می‌کنم)).

(( پس از گذشت سال‌ها، هنوز معتقدم ورزش یکی از کارهایی است که مرا به شدت شاد می کند. من همیشه برای ورزش وقت می گذارم، زیرا می‌دانم پس از آن شاد خواهم شد. گاهی وقتی به خانه می روم و احساس خوبی ندارم، خودم را مجبور می کنم که به باشگاه بروم. سپس به خانه می آیم و دوش می گیرم، لباسی مناسب به تن می کنم و صورت و موهایم را می آرایم. آنوقت است که احساس خوبی نسبت به خودم دارم. شاید اینگونه الهامی باشم برای مادران دیگر تا به خود و ظاهرشان بیشتر اهمیت دهند))

"کوینولا"، یک نوع دانه کوچک لوبیا است که عطر و طعم ملایم و شیرینی دارد و می‌توان به عنوان جایگزین برنج از آن استفاده کرد.

 

خانم‌های باردار  یا دارای فرزند بخوانند:

راز جوانی برای خانم‌های باردار

یکی از جالب‌ترین نکات در مورد این خواننده موفق این است که او تا به حال دو فرزند دوقلو را به دنیا آورده است، ولی هنوز جذابیت جوانی خود را حفط کرده است. این نشان می‌دهد که هیچ‌وقت بارداری مانعی برای رسیدن ما به سن بیولوژیک دلخواهمان نخواهد بود و هرزمان که بخواهیم می‌توانیم برای رسیدن به آن تلاش کنیم.

 

چطور می توانم سن بیلوژیک خودم را مشخص کنم و سپس آن‌را کم‌تر و کم‌تر کنم؟

قدم اول: تعیین سن بیولوژیک از طریق کلیک روی لینک زیر

تست تعیین سن بیولوژیک

با کلیک روی لینک بالا، وارد یک صفحه تست می‌شوید و با پاسخ به چند سوال در مورد عادات غذایی و سبک زندگیتان، از سن بیولوژیک خود مطلع می‌شوید.

قدم دوم: استفاده از یک رژیم متعادل و راحت، اما همیشگی که فقط مختص خودتان باشد

برای اینکه روز به روز سن بیولوژیک یا همان سن واقعیتان را کم‌تر و کم‌تر کنید، قرار نیست به یکباره فشار خاصی به بدن خود وارد کنید. این رژیم باید دقیقا مختص خوده خود شما طراحی شود، با تمام علایق، رفتارها، سبک زندگی و حتی بیماری‌هایی که دارید.

اگر بیماری زمینه ای دارید...

 شاید شما جزو کسانی باشید که علاوه بر اینکه سن بیولوژیکتان خیلی بالاتر از سن شناسنامه‌ایتان شده، اضافه وزن هم دارید و همزمان به یک بیماری زمینه‌ای مهم مثل دیابت یا فشار خون هم مبتلا هستید. رژیم شما باید علاوه بر درنظر گرفتن تمام این‌ها، بهبود بیماری شما را از طریق رژیمی که می‌گیرد، در نظر بگیرد.

اگر سالم هستید ولی عادات غذایی خاصی دارید...

حتی اگر بیماری خاصی ندارید باز هم سبک زندگی شما و میزان فعالیت‌تان در روز و حتی حساسیت‌ها و عادات غذایی‌تان می‌بایست در رژیم شما در نظر گرفته شود.

مقاله‌ی پیشنهادی: راز طول عمر پیرترین پزشک دنیا

 

 رسیدن به سن بیولوژیک دلخواهتان با پشتیبانی یک تیم حرفه‌ای امکان‌پذیر است

تنها رژیمی می‌تواند علاوه بر کنترل وزن، بیماری‌های زمینه ای و حتی عادات شما را در نظر بگیرد که یک تیم حرفه‌ای و با سابقه پشت آن باشد. تیمی متشکل از متخصصن تغذیه، پزشک، داروساز و روان‌شناس.

 برای داشتن همچین رژیمی با یک پشتیبانی حرفه‌ای، پیشنهاد می کنیم تا سری به لینک زیر بزنید تا بتوانید با تهیه‌ و اجرای آن به سن بیولوژیک مورد علاقه‌تان دست پیدا کنید.

رژیم شخصی سازی شده دکتر زینو بر اساس بشقاب سالم

نویسنده: مهسا صالح آبادی