در این مقاله قرار است  به عنوان نفر سوم، یکبار برای همیشه به این قهر و آشتی های مرتب شما افراد دیابتی با وعده‌ی صبحانه‌تان خاتمه دهیم. اصلا بگویید ببینیم چرا تا به الان اینقدر در حق این وعده‌ی غذایی محجور (صبحانه) کم لطفی کرده‌اید؟ مگر او از شما چه می‌خواست جز خوردنش؟!!

در ادامه با 4 نوع صبحانه مفید برای افراد دیابتی آشنا خواهید شد.

 

اهمیت وعده‌ صبحانه برای افراد دیابتی

صبحانه در افراد دیابتی

در حین پیدا کردن جواب این سوال که چرا افراد دیابتی اینقدر با خوردن یک وعده‌ی ناقابل صبحانه مشکل داشته‌اند به این نکته پی برده‌ایم که یکی از مهم‌ترین ناراحتی‌ها و دغدغه‌های یک فرد مبتلا به دیابت، این است که باید مدام این حرف‌ها را از کسانی‌که اتفاقا دلسوزشان هم هستند، بشنوند:

 • اینو نخوری که دوباره قندت می‌ره بالا
 • باز شروع کردی به شیرینی خوردن؟
 • مگه نمی‌دونی این برای قندت ضرر داره؟

حتی اگر کسی هم نباشد که این‌ها را مرتب به شما بگوید، وجدان درونتان می‌گوید. همان‌که همیشه قرار است لذت خوردن این غذاهای خوشمزه را به شما زهر کند.

با صرف یک وعده‌ی صبحانه، کنترل قند 24 ساعت آینده خود را به دست بگیرید

در واقع همه‌ی این‌ موضوعات را مطرح کردیم تا به شما بگوییم، اگر همین حالا دست بیعت با جناب صبحانه بدهید، آنقدر خوب می‌توانید موضوع این بیماری اذیت کننده را در بدن خود حل کنید که بعد از آن شاهد آن خواهید بود که قند خونتان به طرز عجیبی تحت کنترل قرار گرفته و وقتی کارنامه اعمالتان یا همان نتییجه برگه‌ی آزمایش خونتان را به دستتان بدهند، شاگرد اول کلاس خواهید بود و خودتان از اینکه چه‌قدر خوب قندتان دوباره به محدوده نرمال باز گشته، احساس فوق العاده‌ای کسب خواهید کرد و دیگر وجدانتان نخواهد توانست مدام سرکوب چیزهایی که قرار است بخورید را به شما بزند.

 

سحرخیز باشید و صبحانه‌ی خوب بخورید، تا کام‌روا شوید

ساعت مصرف صبحانه درافراد مبتلا به دیابت

پس همین حالا تصمیم بگیرید که از همین فردا با تدارک یک میز صبحانه زیبا و با سلیقه، به استقبال روزی جدید رفته و دوستی جدیدی را در حقیقت نه با وعده‌ی صبحانه‌‌، بلکه با خودتان، برای داشتن بدنی سالم شروع کنید. اما موضوع مهم‌تر این است که حال که مبتلا به دیابت هستید، از چه صبحانه‌هایی استفاده کنید که برایتان مناسب باشد؟

در ادامه طرز تهیه 4 صبحانه برای افراد دیابتی را باهم می‌بینیم.

 

 صبحانه چی درست کنم؟

صبحانه در افراد دیابتی

اصولی که برای تهیه صبحانه‌تان باید به آن پایبند باشید، به خصوص اگر دیابت دارید

همیشه سعی کنید از منابع حبوبات و چربی‌های سالم مانند زیتون، گردو یا بادام برای تهیه صبحانه‌تان استفاده کنید. حتما می پرسید چطور؟ نگران نباشید جواب تک تک سوالاتتان را خواهید گرفت.

 • به طور مثال برای استفاده از حبوبات بیشتر در وعده‌ صبحانه‌تان می‌توانید از عدسی یا خوراک لوبیا استفاده کنید و اگر برای هر جایی که به سرخ کردن نیاز داشتید، از روغن کنجد یا زیتون استفاده کنید، بهترین لطف را در حق خودتان کرده اید.

 • یا مثلا اگر در فکر این هستید که فردا یک صبحانه کاملا ایرانی یا همان نون و پنیر سبزی خودمان را استفاده کنید، حتما آن را به داشتن کمی گردو یا بادام مزین کنید.

 • هرطور شده مقداری منابع حاوی فیبر مانند گوجه، سبزی، خیار و ... را در بشقاب صبحانه خود جا بدهید.

علاوه بر موارد بالا، 4 نکته‌‌ی تغذیه‌ای وجود دارد که همه‌ی افراد دیابتی باید آن را بدانند به همین دلیل خواندن این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

 

24 ساعت فارغ از دغدغه قند خون بالا

با رعایت این موارد، قند موجود در صبحانه‌تان به آرامی آزاد شده و  بعد از صرف صبحانه تا 24 ساعت آینده، قند خونتان کنترل خواهد شد.

پس همیشه سعی کنید وعده صبحانه‌تان غنی از چربی‌های سالم و همینطور فیبر بالا باشد. استفاده از قندهای ساده و کربوهیدرات زیاد مانند نان‌های تهیه شده از آرد سفید باید خط قرمز شما در تهیه صبحانه‌تان باشد، تا از افزایش ناگهانی قند خون بعد از صرف غذا جلوگیری کنید.

 

4 پیشنهاد صبحانه آسان برای کسانی‌که قند دارند

1) املت اسفناج (تهیه شده از اسفناج+ قارچ+ روغن کانولا یا روغن زیتون+ تخم مرغ)

صبحانه‌ی افراد دیابتی؛ املت اسفناج

 • در صورت تمایل می توانید کمی پنیر فتا هم برای طعم بهتر اضافه نمایید.
 • املت را همراه با مقدار کمی نان سبوس دار میل نمایید.

مقاله‌ی پیشنهادی: 4 ترفند ساده برای مصرف بدون دردسر موز در افراد دیابتی

 

2) نان سبوس دار+ عدسی (تهیه شده از عدس سبز یا دال عدس+ پیاز+ کمی روغن زیتون )

صبحانه‌ی افراد دیابتی؛ عدسی

 • از اضافه کردن آرد یا سیب زمینی به عدسی بپرهیزید؛ در صورتی که می خواهید قوام بهتری داشته باشد می‌توانید کمی بلغور گندم به آن اضافه نمایید.

 

3) نان سبوس دار+ پنیر کم جرب+ گردو+ گوجه فرنگی، خیار یا سبزی خوردن

صبحانه‌ی افراد دیابتی؛ نان سبوس دار و پنیر

 • استفاده از نان سبوس‌دار، گردو و سبزیجات بیشترین امتیاز را در بین گزینه های روی میز صبحانه‌تان دارند.

مقاله‌ی پیشنهادی: دیابت دارم، هندونه بخورم یا نه؟

 

4) تخم مرغ آب پز+ نان سبوس دار+ گوجه فرنگی+ سبزی خوردن+ زیتون

صبحانه‌ی افراد دیابتی؛ تخم مرغ آبپز و گوجه

 • تخم مرغ یکی از غذاهایی است که پروتئین و چربی داخلش می‌تواند یک روز پر از انرژی را برایتان رقم بزند.
 • بعضی منابع تا حتی مصرف هر روز یک عدد تخم مرغ آب پز را برای حفظ سلامتی تان توصیه می‌کنند.

 

تبریک می‌گوییم...

حالا که تا به اینجای مقاله با ما همراه بودید، یعنی تصمیم خود را برای آشتی با این وعده غذایی (صبحانه) گرفته‌اید و قرار نیست که هیچ وعده‌ای را از دست بدهید. یادتان باشد که صبحانه، طلایی ترین وعده‌غذایی روزتان است و این دوستی منافع زیادی برایتان خواهد داشت. این موضوع چیزی فراتر از یک دوستی ساده است و می‌تواند بهبود بیماری‌تان را برایتان رقم بزند.

اما صبر کنید! ما برای ناهارتان هم پیشنهادهای ویژه‌ای داریم. پس مقاله‌ی 10 ناهار خوشمزه برای افراد دیابتی را از دست ندهید.

 

نویسنده: مهسا صالح آبادی