فشار خون یکی از همه‌گیرترین بیماری‌های قلب و عروق است. موضوع نگران کننده این است که ۷۵ درصد کسانی که مبتلا به فشار خون هستند، از بیماری خود بی اطلاع اند و خیلی وقت ها به طور اتفاقی و طی یک چکاپ ساده متوجه فشار خون بالای خود می‌شوند.

در این مقاله می‌خواهیم یک راهکار ساده و کاملا خانگی را برای کاهش فشار خون به شما معرفی کنیم:
"فقط چند بار در هفته این دمنوش‌ها را به عنوان نوشیدنی عصرگاه‌تان استفاده کنید‌‌. "

4 دمنوش پایین آورنده ی فشارخون

کاهش فشار خون با چای ترش 

خواص چای ترش برای کاهش فشارخون

اگر تاکنون لذت نوشیدن یک استکان چای ترش را تجربه نکرده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم زین پس کمی تنوع به نوشیدنی‌های عصرگاه خود بدهید. چای ترش یکی از نوشیدنی‌هایی است که می‌تواند همان لذت نوشیدن چای سیاه را به شما بدهد ولی فشارخون‌تان را هم کنترل کند. درواقع این خاصیت چای ترش به خاطر داشتن یکسری ترکیبات "دیورتیک یا ادرار آور" است که منجر به کاهش فشارخون می‌شود.

شاید برایتان سوال باشد که مقدار و مدت زمان دم کشیدن آن چه قدر است ؟

جواب این است که مصرف روزانه 20 گرم چای ترش و دم کشیدن آن به میزان 20 دقیقه، توصیه می‌شود.

مقاله‌ی پیشنهادی: معرفی چندصبحانه‌ی مفید و خوشمزه برای افراد با فشارخون بالا

 

چای سبز و فشار خون

خواص چای سبز برای کاهش فشارخون

مطالعات نشان داده که مصرف چای سبز در مقادیر و دفعات کم، به کاهش فشار خون کمک می‌کند و این به خاطر یکسری ترکیبات آنتی اکسیدان است که داری پلی فنولی به نام "کاتچین" می باشند.
این نکته را حتما در نظر داشته باشید که مصرف چای سبز در مقادیر و دفعات زیاد چنین اثری نخواهد داشت و این به خاطر کافئین بالای چای سبز است که اثرات کاهنده ی فشار خون را تعدیل می‌کند.
پس هفته ای یک یا دوبار نوشیدن چای سبز، می‌تواند شما را از خاصیت دلخواه‌تان که همان کاهش فشار خون است بهره مند کند.

مقاله‌ی پیشنهادی: لیست سیاه غذاهای ممنوعه در افراد با فشارخون بالا

 

دمنوش بابونه؛ برای بهبود عملکرد قلب و عروق

خواص دمنوش بابونه برای کاهش فشارخون

خیلی از اوقات ممکن است اتفاق بیفتد که در اثر قرار گرفتن در یک موقعیت تنش و استرس زا فشارخونتان به طور ناگهانی بالا رود. این اتفاق ممکن است بارها برای افرادی با سابقه ی طولانی مدت فشار خون بالا افتاده باشد‌. نوشیدن دمنوش بابونه در چنین شرایطی از طریق کمک به کاهش استرس و ایجاد یک حالت آرامش در شما به طور غیر مستقیم به کاهش فشار خونتان کمک میکند. پس می‌توانید کمی از این دمنوش را در خانه آماده داشته باشید و در موقعیت‌های این چنینی استفاده کنید.

 

چای دارچین؛ معجونی برای فشارخونی‌ها

خواص چای دارچین برای کاهش فشارخون

خاصیت پایین آورنده‌ی فشارخون تنها یکی از ده‌ها خاصیت ارزشمند این چای است.
مصرف چای دارچین می‌تواند به کاهش چربی خون و هضم بهتر غذایتان هم کمک کند؛ علاوه بر اینکه لذت بو و عطر و طعم آن می‌تواند دقایقی شما را از فکر تمام گرفتاری و دل مشغولی‌های روزتان دور کند.
برای تهیه ی چای دارچین کافیست مقداری از چوب آن را از یک عطاری تهیه کرده و به مدت ۲۰ دقیقه در یک قوری آب جوش دم کنید.
اضافه کردن چوب دارچین به چای سیاه هم می‌تواند عطر و رنگ و مزه ی چای شما را خیلی بهتر کند.

 

زردچوبه، زعفران هندی

همانطور که‌ زعفران در فرهنگ ما یکی از ادویه های بسیار ارزشمند و گران محسوب می‌شود، زردچوبه هم در فرهنگ هندی ها بسیار مقدس است، تا جاییکه در مراسمات خاص خود از آن استفاده می‌کنند.
این تقدس بی دلیل نیست، چرا که خواص درمانی این ادویه ارزشمند خیلی بیشتر از آن است که فکرش را بکنید و کاهش فشار خون تنها یکی از آن هاست.

بی شک بعد از مطالعه این مقاله و پی بردن به ۱۰ خاصیت مهم زردچوبه، خود به خود خیلی بیشتر از قبل، از این ادویه در غذاهایتان استفاده خواهید کرد؛ چرا که این ادویه درمان خیلی از دردهای شماست.

یادتان باشد که اصلاح عادات غذایی در کنار داروهای مصرفی می‌تواند در مدت زمان خیلی کمتری، فشارخونتان را کنترل و از ایجاد آسیب های جدی به قلبتان جلوگیری کند. علاوه بر دمنوش، یکسری ادویه جات و مواد غذایی دیگر هستند که می‌توانند اثرات قابل توجهی روی کاهش فشار خون داشته باشند، برای مطالعه می‌توانید اینجا کلیک کنید.

 

نویسنده: مهسا صالح آبادی