اکثر ما حتماً یک دوره‌ای درگیر چربی دورشکم بوده‌ایم، هستیم یا خواهیم بود. حتی اگر با جنبه‌ی ظاهری آن هم مشکلی نداشته باشید، باید بدانید که چیزی نزدیک به 70 درصد از بیماری‌هایی که امروزه خودمان یا عزیزان‌مان با آن دست و پنچه نرم می‌کنند به چاقی شکمی برمی‌گردد. در واقع فرقی نمی‌کند شما لاغر هستید یا چاق!! اگر درگیر چاقی شکمی هستید ریسک ابتلا به بیماری‌هایی مثل دیابت، مشکلات قلبی را در شما بالا می‌رود.

خبر خوب این است که شما می‌توانید از شر چربی شکمی‌تان راحت شوید و با افزایش دریافت فیبر در طول روز به سمت داشتن شکمی تخت قدم بردارید. اما یک شرط دارد؛ اینکه نوع درست فیبر را انتخاب کنید. در این مقاله ما شما را با انواع فیبر و منابع سرشار از آن برای لاغری شکمی آشنا می‌کنیم. پس با ما همراه باشید.

 

کدام نوع فیبر به کاهش چربی شکمی کمک می‌کند؟

فیبرها معمولاً به دو دسته تقسیم می‌شوند. محلول و نامحلول. علت این نامگذاری هم به نحوه‌ی تعامل فیبر با مایعات موجود در دستگاه گوارش برمی‌گردد. اگر فیبر موجود در غذا به مایعات روی خوش نشان دهند و قابل حل شدن در آن‌ها باشد، فیبر محلول گفته می‌شود؛ اما اگر فیبر چشم‌ دیدن آب را نداشته باشد، می‌شود فیبر نامحلول.

کابرد اصلی فیبرهای نامحلول در درمان یبوست است که فعلاً به درد ما نمی‌خورد.

اما فیبرهای محلول به آب شدن چربی‌های شکم کمک می‌کنند. این فیبرها بعد از اینکه کنار مایعات قرار گرفتند باهم مخلوط می‌شوند و حالت ژله‌ای پیدا می‌کنند. وقتی این اتفاق افتاد سرعت انتقال غذا از معده به روده کاهش می‌یابد. برای همین مصرف فیبرهای محلول علاوه بر اینکه به آب کردن شکم‌تان کمک می‌کند، جلوی شکم‌ آوردن شما را هم می‌گیرد.

 

مصرف فیبرهای محلول چگونه باعث رهایی شما از شر چربی شکمی می‌شود؟

در روده‌ی تک تک ما حدود 10 تریلیون باکتری وجود دارد که نه تنها برای ما مضر نیستند بلکه خیلی هم به فکر ما هستند. در واقع بدن ما به نوعی با این باکتری‌ها به صلح رسیده‌است، جای گرم و نرم و غذای آن‌ها را فراهم می‌کند و در عوض از آن‌ها می‌خواهد که در هضم و جذب برخی مواد حیاتی به او کمک کند.

این باکتری‌های زحمت کش انواع زیادی دارند و طبق بررسی‌هایی که به تازگی صورت گرفته هرچه تنوع باکتریایی روده‌ی شما بالاتر باشد احتمال ابتلا به دیابت نوع2، مقاومت به انسولین، بیماری‌های قلبی و تجمع چربی اطراف شکم شما پایین می‌آید.

پس تا به این‌جا متوجه شدیم که تنوع باکتری‌های مفید در دستگاه گوارش به سوزاندن چربی شکم کمک می‌کند. نکته‌ی جالبی که اینجا مطرح می‌شود این است که مصرف فیبرهای محلول با روشی که هنوز برای ما ناشناخته است باعث افزایش تنوع باکتری‌های مفید می‌شود و به احتمال زیاد همین، یکی از راه‌های حذف چربی شکم توسط فیبرهای محلول است اما نیاز به بررسی‌های بیش‌تری دارد.

مقاله‌ی پیشنهادی: چگونه برای زمان بیش‌تری سیر بمانیم؟

 

چگونه باکتری‌های مفید روده، شکم شما را لاغر می‌کنند؟

بدن ما توانایی هضم فیبر موجود در مواد غذایی را ندارد، به همین دلیل تقریباً به صورت کامل و دست نخورده به روده می‌رسند. همان‌طور که گفتیم طبق قرار و مداری که بدن ما با این باکتری‌ها دارد، زحمت هضم فیبرهای محلول را برای ما می‌کشند و از طرف دیگر از آن‌ها تغذیه می‌کنند.

به این باکتری‌های مفید، پروبیوتیک و به مواد غذایی که به رشد آن‌ها کمک می‌کند مثل فیبرهای محلول پرِبیوتیک گفته می‌شود.

اما می‌رسیم به مهم‌ترین قسمت ماجرا. در پروسه‌ی هضم فیبرهای محلول توسط باکتری‌ها، اسیدهای چرب کوتاه زنجیر تولید می‌شود. همان‌ چیزی که قرار است برای آب کردن شکم به داد ما برسند. اما چجوری؟ با افزایش سرعت سوخت ساز چربی‌های شکمی و کاهش میزان ذخیره‌ی چربی‌ها.

مقاله‌ی پیشنهادی: درمان و پیشگیری از جوش صورت با پروبیوتیک‌ها

 

فیبرهای محلول اشتهای شما را کاهش می‌دهند

بگذارید خیال‌تان را راحت کنیم، اگر به دنبال شکمی تخت هستید سریع‌ترین راه این است که وزن‌تان را به طور کلی کم کنید.

مصرف فیبرهای محلول اشتهای شما را از دو طریق کاهش می‌دهند، یکی از آن‌ها کاهش ترشح هورمون گرسنگی یا همان گرلین است و دیگری کاهش سرعت حرکت مواد غذایی در دستگاه گوارش؛ که باعث می‌شود برای مدت زمان بیش‌تری احساس سیری داشته باشید.

هردوی این موارد باعث می‌شود تمایل شما به خوردن مواد غذایی پرکالری کم‌ ‌شود و وزن‌تان کاهش یابد.

 

چه مواد غذایی سرشار از فیبر هستند؟

پیدا کردن و گنجاندن منابع سرشار از فیبر در رژیم غذایی‌تان اصلاً کار سختی نیست؛ اکثر میوه‌ها و سبزیجات مثل، کلم بروکسل، زردآلو، پرتغال و حبوبات و غلات مثل دانه‌ی چیا و جوی دوسر یا همان اوت میل سرشار از فیبر هستند.

شما می‌توانید با این مواد غذاهای بسیار خوشمزه‌ای درست کنید و بدون عذاب وجدان آن را میل کنید. اگر شما هم جز همان دسته هستید که برای لاغر شدن به دنبال راه‌کارهای خوراکی هستید، فیبر دقیقاً از همان موادی است که با خوردن‌شان می‌توانید لاغر شوید.

برای‌تان سوتفاهم ایجاد نشود! در خوردن هرچیزی رعایت اعتدال حرف اول را می‌زند. پس خواهشاً با خودتان به نتیجه نرسید که اگر صبح تا شب این مواد غذایی را بخورم در عرض 3 روز لاغر می‌شم. نه!

مصرف زیاد و بیش از اندازه‌ی فیبرهای محلول در آب می‌تواند برای شما مشکلاتی مثل اسهال، نفخ و دل درد را ایجاد کند. پس حتی اگر می‌خواهید مصرف فیبرتان را زیاد کنید به مرور زمان و به آرامی این‌کار را بکنید تا دستگاه گوارش‌تان شوکه نشود.

اما برای اینکه دچار مشکل نشوید به طور معمول توصیه می‌شود، مصرف فیبر برای مردان بیش‌تر از 30 تا 38 گرم در طول روز و برای زنان از 21تا 25 گرم طول روز نشود.

مقاله‌ی پیشنهادی: 5 رژیم لاغری که حتی اسم‌شان شما را متعجب خواهند کرد.

 

آیا استفاده از مکمل‌های حاوی فیبر به کاهش چربی دور شکم شما کمک می‌کند؟

قطع به یقین مصرف منابع غذایی، بهترین انتخاب برای دریافت فیبر است؛ اما اگر به هر دلیل نمی‌توانید این مواد غذایی را بخورید، مکمل هم گزینه‌ای است که همیشه روی میز است.

پسیلیوم معروف‌ترین مکمل حاوی فیبر محلول است که اگرچه هنوز کارکرد آن برای لاغری شکم جای سوال دارد اما دربسیاری افراد از طریق کاهش اشتها و ایجاد حس سیری به کاهش وزن کمک‌ کرده‌است.

 

حرف آخر

استفاده از منابع سرشار از فیبر محلول از طریق بهبود عملکرد باکتری‌های مفید موجود در روده، کاهش اشتها می‌تواند در کاهش وزن و آب کردن چربی‌های دور شکم به کمک شما بیاید. اما همیشه به یاد داشته باشید برای کاهش وزن اصولی و صحیح علاوه بر رژیم غذایی سالم باید سبک زندگی سالمی را هم پیش بگیرید. به همین دلیل در مجله‌ی سلامتی دکتر زینو ما سعی کردیم آنچه برای انتخاب آگاهانه‌ی شما مورد نیاز است را در اختیارتان قرار بدهیم.