اگر هرروز صبح قبل از اینکه دست و صورت‌تان را بشویید، اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی را باز می‌کنید تا لباس و اندام اینفلوئنسرهای مختلف را چک کنید، این مقاله دقیقاً برای شما نوشته شده‌است.

همه‌ی ما بدون اینکه حتی متوجه شویم با چرخیدن در این فضاها، هر روز سمی را می‌نوشیم که ذره به ذره اعتماد به نفس و احساس رضایت واقعی‌مان را نابود می‌کند. نمی‌دانم دقت کرده‌اید یا نه اما بیش‌تر ما خیلی کم‌تر از قبل احساس رضایت داریم، مثلاً وقتی وزن کم‌ می‌کنیم خوشحال نیستیم؛ چون می‌دانیم فلانی بیش‌تر از ما وزن کم کرده یا وقتی خرید می‌کنیم خوشحال نیستیم چون مطمئنیم این لباس به فلانی بیش‌تر از ما می‌آید و کلی مثال دیگر که در طول روز با آن‌ها در دست وپنجه نرم می‌کنیم.‌

چه قبول بکنیم چه نه، همه‌ی این حال‌های بد بخاطر پایین آمدن سطح اعتماد به نفس و از همه مهم‌تر عزت نفس ما است نه هیچ چیز دیگر. خوشبختانه راه‌های زیادی برای رفع این مشکل وجود دارد که در ادامه شما را با 4 مورد از مهم‌ترین آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

 

1. کاری را انجام بدین که از انجام آن حس خوبی می‌گیرید.

اگر برای اینکه خودتان را دوست داشته باشین، منتظر اتفاق خاصی هستید، صادقانه به شما بگویم که این اتفاق هرگز رخ نمی‌دهد؛  مگر اینکه خودِ شما آن را رقم بزنید. مطمئنم الان با خودتان می‌گوییی که "اینا همش شعارِ" اما یک لحظه صبر کنید! فکر می‌کنید چند درصد از افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، بخت و اقبال همیشه یارشان بوده و همه چیز بر وفق مرادشان پیش رفته؟

بگذارید برای شما یک مثال بزنم، حتماً تا به حال فیلم یا سریالی را دیده‌اید که بازیگر نقش اول آن یک فرد با اضافه وزن باشد (مثالی که به ذهن من می‌رسد سریال جذاب this is us است که اگر آن را ندیده‌اید توصیه می‌کنم حتماً در اولین فرصت آن را ببینید). یک لحظه خودتان را جای این افراد بگذارید، اگر شما سرشار از استعداد بازیگری بودید اما اضافه وزن داشتید، می‌توانستید بدون توجه به ظاهرتان به راحتی جلوی صدها دوربین ظاهر شوید؟ نمی‌دانم پاسخ شما چیست اما تنها در یک صورت این موضوع امکان پذیر است که کاری را که انجام می‌دهید، عاشقانه دوست داشته باشید و درمورد ظاهرتان به صلح رسیده ‌باشید.

این موضوع برای هر کاری صادق است و تنها محدود به بازیگری نمی‌شود.

حالا ترفند پیشنهادی ما به شما چیه؟ اینکه اگر برای سلامتی‌تان ورزش یا فعالیتی را انجام دهید به کالری سوز بودن یا تِرند بودن آن فکر نکنید بلکه ورزشی را انجام دهید که از آن لذت می‌برید. فرقی نمی‌کند یوگا باشد یا ایروبیک، مهم این است که انقدر از انجام آن لذت ببرید که هرروز برای رفتن به کلاس ورزش لحظه شماری کنید. با این کار نه تنها هرروز به سمت سلامتی بیش‌تر قدم بر می‌دارید بلکه به مرور احساس رضایت و مفید بودن به وجود شما تزریق خواهد شد و یاد می‌گیرید بدن خودتان را همین‌طور که هست دوست داشته باشید نه به خاطر سایز لباس‌هایی که می‌پوشید.

  

2. به خودتان بِرسید.

برای اینکه از ظاهرتان احساس رضایت کافی داشته باشید، با قدم‌های کوچک شروع کنید.

توصیه من به شما این است که اول از همه به پوست‌تان برسید؛ برای این‌کار لازم نیست از ماسک‌ یا محصولات مراقبتی گران قیمت استفاده کنید. ماسک‌های خانگی زیادی وجود دارد که با صرف هزینه‌ی بسیار کم، با موادی که به راحتی در هر خانه‌ای پیدا می‌شود، می‌توانید درست کنید و برای سلامت و شفافیت پوست‌تان استفاده کنید. به عنوان مثال با استفاده از ماست یا خیار می‌توایند برای پوست‌تان یک ماسک آبرسان درست کنید و پس از 20 دقیقه نتیجه‌ی آن را روی پوست‌تان ببیند.

بجز پوست، گاهی یک کوتاهی موی ساده یا تغییر جزئی مثل مانیکور یا مرتب کردن ناخن‌ها می‌تواند شروع خوبی برای بالا بردن روحیه و حس رضایت شما باشد. یادتان باشد برای اینکه خودتان را دوست داشته باشید، تنها کافی است از تغییرات کوچک و قابل انجام شروع کنید.

 

3.صدای کمال گرای درون‌تان را کم کن!!

نقشه‌ی راه شما برای عملی کردن این مورد تنها در این یک جمله خلاصه شده‌است "روی چیزی که هستی تمرکز کن نه چیزی که نیستی یا دوست داری باشی".

چرا؟ چون اگر شما تمام تمرکزتان را روی آنچه که نیستید بگذارید، همیشه یه چیز برای تغییر پیدا می‌کنید. به همین دلیل هیچ‌گاه به احساس رضایت نمی‌رسید. خب راه حل ما برای رفع این مشکل چیست؟

یک کاغذ و خودکار بردارید یا نوت گوشی خود را باز کنید و شروع به نوشتن کنید.

از نکات مثبت بدن‌تان شروع کنید. ممکن است در ابتدا هیچ چیز به ذهن‌تان نرسد اما اگر کمی بیش‌تر دقت کنید، حتماً چیزی برای نوشتن پیدا می‌کنید. به عنوان مثال من کوچک‌ترین دست‌ها را در بین دوستانم دارم، شاید از نظر برخی افراد دستان کشیده زیباتر باشند اما من عاشق دست‌تان کوچک خودم هستم و اولین چیزی که در نوت گوشی‌ام می‌نویسم شکل دستانم است. پس شما هم صرف نظر از آنچه دیگران می‌گویند، شروع به نوشتن نکات مثبتی که درمورد خودتان دوست دارید بکنید.

در نظر داشته باشید که به هیچ عنوان در این مقاله نمی‌خواهم اهمیت تناسب اندام در سلامتی را زیر سوال ببرم، اما می‎خواهم شما به این باور برسید که هر کسی با هر اندام و ظاهری می‌تواند خودش را دوست داشته باشد و دقیقاً به دلیل این احساس انگیزه‌ی بیش‌تری برای تناسب اندام و سالم بودن پیدا خواهد کرد.

 

4. با خودتان حرف بزنید.

اگر همیشه قبل از شروع امتحان یا یک ارائه‌ی مهم، مدام با خودتان صحبت می‌کنید، مطمئن باشید که نه تنها عجیب و غریب به نظر نمی‌رسید بلکه هوشمندانه‌ترین کار ممکن را انجام‌ می‌دهید؛ چون هم به کاهش استرس شما کمک می‌کند و هم اعتماد به نفس شما را برای ارائه‌ی بهتر بالا می‌برد.

همان‌طور که غذا به عنوان سوخت بدن شما به حساب می‌آید، حرف زدن با خودتان هم غذای ذهن‌ شماست؛ پس تنها کاری که باید بکنید این است که بهترین غذا را برای ذهن‌تان انتخاب کنید.

افکار منفی و ایراد گرفتن به ظاهرتان، برای مغز شما حکم فست فود برای بدن را دارد. در واقع همان‌قدر که برای سلامتی جسم‌تان حواس‌‌تان را جمع می‌کنید، مراقب حرف‌هایی که به خودتان می‌زنید هم باشید.

کم‌تر به خودتان ایراد بگیرید، خودتان را بپذیرید و بیش‌تر از همه برای خودتان دلسوز باشید.

 

توصیه‌ی آخر

به عنوان توصیه‌ی آخر از شما می‌خواهم به این سوال خیلی با حوصله و سر فرصت فکر کنید.

تا به حال چندبار این تجربه را داشته‌اید که شاد بودن و حس رضایت‌تان را وابسته به یک تغییر یا اتفاق خاص بدانید، اما پس از آن اتفاق، احساس خوشایند چندانی نداشته‌اید؟

به عنوان مثال ممکن است همیشه با خودتان تصور می‌کردین که اگر 5 کیلو لاغر شوم، دیگر مشکل اعتماد به نفس نخواهم داشت، اما به محض اینکه 5 کیلو کم کردین، می‌بینید که نه تنها احساس رضایت شما از خودتان بالاتر نرفته، بلکه خودتان را هم گول می‌زنید که اگر 5 کیلوی دیگر کم کنم دیگر حتماً تمام مشکلات من حل خواهد شد!!

در واقع پاسخ این سوال، راهنمایی برای شما خواهد بود که به 4 روش گفته شده در مقاله گفته شد عمل کنید یا نه.

نویسنده: مینا روشنایی