آشنایی با سبوس، طلای گمشده غلات مصرفی ما

سبوس برنج از جمله مواد مغذی است که می‌تواند چند مشکل عمده شما را در طول دوران بارداری و شیردهی به صورت یکجا حل کند، از اضافه وزن بال گرفته تا یبوست بارداری. همینطور دارای خواص بسیاری برای رشد بیشتر کودکانتان است، به خصوص در زمانی که در سنین رشد هستند. پس در ادامه با ما باشید تا به خوبی با قابلیت‌های این ماده مغذی برای خودتان و کودکانتان آشنا شوید.

کمک به کاهش اشتها و کنترل اضافه وزن در بارداری

فواید سبوس

آیا همیشه از اضافه وزن ناشی از بارداری می‌ترسیدید و به سراغتان آمده؟ نگران نباشید این امری کاملا طبیعی است و مصرف سبوس در این شرایط می‌تواند به کمکتان بیاید. شاید می‌پرسید چطور؟

بگذارید این قضیه را به طور مفصل و با زبانی ساده برایتان شرح دهیم. سبوس برنج بعد از جویدن و ورودش به معده شما، به خاطر داشتن فیبر فراوان آب زیادی را به خود جذب می‌کند و شبیه یک گولوله ی ژل مانند می‌شود که سرشار از شبکه‌های کوچک آب است و این باعث می‌شود که حجم زیادی از معده شما اشغال شده و سپس احساس سیری کنید. اما کار به همین‌جا ختم نمی‌شود، بعد از اینکه این گلوله‌‌های پرخاصیت سبوس، وارد روده شما شد، در آنجا قند و چربی که قرار است به سرعت وارد رگ‌های خونی‌تان شود را جلویشان را می‌گیرد. اینکار به این شکل انجام می‌شود که این مولکول‌های قند و چربی درون حفرات این گلوله‌های ژله‌ای اسیر شده و به آرامی آزاد می‌شود و این از افزایش ناگهانی قند خونتان جلوگیری می‌کند و همینطور باعث می‌شود شما تا چندین ساعت احساس سیری داشته باشید و ولع کمتری برای خوردن غذا پیدا کنید. بنابراین مصرف سبوس علاوه بر لاغری برای کنترل قندخون افرادی که دیابت دارند هم توصیه می‌شود.

 

 درمان یبوست بارداری با مصرف سبوس

خواص سبوس

یکی از آزاردهنده‌ترین و شایعترین مشکلات خانم‌های باردار همین یبوست بارداری است. اما اینجا هم دوباره مصرف سبوس با همان مکانیسمی که در بالا اشاره شد می تواند به کمک خانم‌های باردار بیاید. در واقع سبوس با فیبر فراوانی که دارد، آب فراوانی را به خود جذب می‌کند و این منجربه القای حرکاتی در طول دیواره روده‌ها می‌شود. در نهایت این حرکات پشت سره هم، عمل دفع را برای شما تسهیل می‌کند.

 کمک به کاهش ریزش موی خانم‌ها  

سبوس زنان باردار

برای جلوگیری از ریزش مو چه بخوریم؟

ریزش مو موضوعی است که در هر سن و شرایطی اگر به سراغ آدم بیاید دست از سره آدم برنمی‌دارد!  شاید گاهی اوقات نشود راه حل قطعی برای درمان آن پیدا کرد، اما می‌شود روند آن را خیلیی کندتر کرد. سبوس برنج با داشتن انواع ویتامین‌های گروه B، شاید خیلی قوی‌تر از مکمل‌هایی باشد که خیلی وقت‌ها به قیمت گزاف از داروخانه‌ها تهیه می‌کنید. علاوه بر آن در سلامت و شادابی پوستتان هم بسیار تاثیرگزار است. پس این راه حل طبیعی را برای کنترل این معضل بزرگ از دست ندهید.

سبوس کودکان

و اما بگذارید کمی هم از خواص سبوس برای کودکان عزیزتر از جانتان بگوییم

 

خواص سبوس گندم برای کودکان

با سبوس برنج، فرزندانتان را با قدی رشید پرورش دهید

سبوس برنج با داشتن انواع مختلف مواد مغذی که دارد می‌تواند به رشد قدی فرزندانتان کمک کند. کدام مادر است که نخواهد فرزندی با قدی رشید داشته باشد و برای این کار این ماده ی مغذی و طبیعی و بی خطر را امتحان نکند ؟

 

برای چاقی کودکان چه کنیم؟

خواص سبوس برای کودکان

 سبوس برنج راه حلی برای مشکل چاقی کودکان

سبوس و لاغری کودکان

چاقی کودکان مثل یک بمب ساعتی است. شاید هنوز که به ثانیه‌های آخر انفجار نزدیک نشده کاملا بی‌خطر جلوه کند، ولی امان از وقتی که لحظه‌ی انفجار فرا برسد.

 این موضوع دقیقا شبیه مشکل چاقی کودکان است. شاید این موضوع برای کودکانتان زمانی که خیلی خردسال هستند خیلی جدی نباشد و حتی فکر کنید باعث بامزه‌تر شدنشان هم شده باشد؛ اما کمی که بزرگ تر شوند، آنجا شاهد معضلات بزرگی خواهید بود که یکی یکی به سراغ فرزندانتان خواهد آمد.

 

سبوس برنج را آب فراوان بخورید

برای بهره‌گیری از خیلی از خواصی که تا به اینجا در مورد مصرف سبوس به شما گفتیم، لازم است بدانید که همه‌ی آن‌ها با حضور آب محقق خواهد شد. پس همیشه مصرف آب فراوان را در نظر داشته باشید.

 

سبوس برنج را به‌چه صورتی وارد رژیم غذایی خود کنیم؟

خیلی مهم است که بدانید از چه منابعی از سبوس استفاده کنید، تا این کلکسیونی از خواص ارزشمند یکجا در اختیارتان قرار بگیرد. برای اینکار بهتر است قبل از هرچیزی با واژه‌ای به نام "اسید فیتیک" آشنا شوید. درادامه متوجه می‌شوید چرا فقط یکسری منابع خاص از غلات سبوس دار را به شما معرفی خواهیم کرد و چرا مصرف آن به صورت تنهایی را زیاد توصیه نخواهیم کرد. تمام این‌ها را می‌توانید با کلیک روی مقاله بعد به صورت کامل بخوانید.

بررسی منابع بی‌ضرر غلات سبوس‌دار