به تازگی مادر شدید و هر بار که فرزند دلبندتان را در آغوش می‌گیرید، نگران این هستید که آیا به اندازه‌ی کافی شیر خورده یا نه؟ یا فکر می‌کنید شیر شما برای او کم است و گرسنه می‌ماند؟ اگر سرتان را به نشانه‌ تائید تکان دادید، نگران نباشید؛ شما تنها نیستید!

جالبه بدانید گروهی از محقیقین در یک مطالعه، متوجه شدند بسیاری از مادران شیرده، در همان چند ماه اول تصمیم می‌گیرند، بجای شیر خودشان از شیر خشک استفاده کنند!! وقتی دلیل این موضوع را بررسی کردند، متوجه شدند اکثر این مادران تصور می‌کردند که شیر کافی برای فرزندشان نداشته‌اند!!

مزایای شیر مادر چه برای خودتان، چه برای سلامت فرزندتان بر هیچ کس پوشیده نیست، پس اگر واقعاً مقدار شیرتان کم است بهتر است بجای پاک کردن صورت مسئله، از راه‌های مختلفی که برای افزایش آن وجود دارد، استفاده کنید. یکی از این راه‌ها، مصرف خوراکی‌های مفید برای افرایش شیر است که در ادامه با بهترین آن‌ها آشنا خواهید‌شد.

 

جو دوسر

فواید مصرف جودوسر برای مادران شیرده

استفاده از جودوسر به هر صورت مفید است؛ چه در سوپ‌ها و غذاهای مختلف، چه میان وعده‌هایی مانند کوکی‌های جو دوسر یا اوتمیل.

جوی دوسر یک منبع بسیار خوبی از فیبر، آهن، منیزیوم و روی است؛ به طوری که تقریباً نصف فنجان جو دوسر 20 درصد نیاز روزانه‌ی شما به آهن را تامین می‌کند. غذاها و میان وعده‌های بسیاری با جو دوسر وجود دارد که می‌توانید خیلی سریع و راحت درست کنید و در برنامه‌ی روزانه‌تان قرار دهید.

 

سیر

بسیاری از مادران معتقدند مصرف سیر می‌تواند باعث افزایش شیر آن‌ها می‌شود. اگرچه مطالعات به طور کامل این موضوع را تائید نکرده‌اند. اما چیزی که اثبات شده است، اضافه کردن یک تا دو حبه سیر غذاهای شما را خوشمزه‌تر می‌کند و برای سلامتی هم بسیار مفید است. پس اگر فکر می‌کنید مقدار شیرتان کم است، شاید بد نباشد که سیر را هم امتحان کنید.

اما مراقب باشید که بیش از حد سیر نخورید؛ چون می‌تواند منجر به مزه دار شدن شیر شود.

کودکان نسبت به طعم شیر عکس العمل‌های متفاوتی دارند، برخی از طعم جدید خوششان می‌آید و برخی ممکن است دوست نداشته باشند و شیر کم‌تری بخورند. پس از آنجایی که باید طبق میل نوزادتان عمل کنید؛ سیر را به غذای‌تان اضافه کنید، اگر فرزندتان با آن مشکلی نداشت، مصرف آن را در حد متوسط ادامه دهید.

 

مواد غذایی سرشار از پروتئین

افزایش شیر مادر با مواد غذایی غنی از پروتئین

یکی از مهم‌ترین اجزای شیر، پروتئین است؛ پس مادران شیرده در طول روز به پروتئین بیش‌تری نسبت به زنان عادی نیاز دارند.

پس بهتر است منابع خوب پروتئین را بیش‌تر در برنامه‌ی غذایی‌تان قرار دهید. مثل؛ گوشت کم‌چرب، مرغ، تخم مرغ، حبوبات و آجیل.

البته ناگفته نماند که ماهی هم سرشار از پروتئین و چربی‌های مفید برای بدن است؛ اما چون ممکن است گوشت آن حاوی فلزات سنگین مثل جیوه باشد، مصرف آن باید محدود شود.

 

بادام

 آجیل‌ها و مغزها بخصوص بادام خام، منبع بسیار سالم و سرشار از پروتئین و کلسیم است. برای همین توصیه می‌شود روزانه چند عدد بادام یا شیر بادام بخورید تا هم کمیت و کیفیت و هم طعم شیرتان بهتر شود.

مقاله‌ی پیشنهادی: میوه‌های مجاز و ممنوعه در دوران شیردهی 

 

دانه‌ی رازیانه

رازیانه گیاهی است که در نواحی مدیترانه رشد می‌کند. از دانه‌ی آن به عنوان طعم دهنده در بسیاری از غذاها استفاده می‌شود. مصرف رازیانه به دلیل هورمون‌های گیاهی که دارد خواص بسیار زیادی بخصوص برای زنان دارد. در شیردهی هم باعث افزایش حجم و مقدار چربی شیر می‌شود و به افزایش وزن نوزادتان کمک می‌کند.از طرف دیگر مصرف رازیانه می‌تواند به کم‌تر شدن نفخ و دل درد نوزادان کمک کند. نفخ و دل درد نوزاد ممکن است ساده به نظر برسد اما تنها زمانی که با آن درگیر شده باشید، متوجه می‌شوید که چقدر می‌تواند شرایط سختی را برای کودک و شما ایجاد کند.

 

دانه‌ی کنجد

کنجد به افزایش شیر مادر کمک می‌کند

در کشور مکزیک، که پرجمعیت‌ترین کشور اسپانیایی زبان دنیا شناخته می‌شود یک دستور محرمانه برای افزایش شیر مادران وجود دارد و آن "کیک کنجد" است. در واقع بسیاری از خانم‌های شیرده در این کشور، کیک کنجد را جزئی از برنامه‌ی غذایی‌شان قرار می‌دهند تا شیر بیش‌تری داشته باشند.

دانه‌ی کنجد علاوه بر افزایش شیر، سرشار از کلسیم است. مصرف کلسیم هم در خانم های بارداری و هم شیرده برای سلامت استخوان‌ها توصیه می‌شود و مصرف کنجد می‌تواند به تامین کلسیم مادر شیرده کمک کند. به عنوان مثال 3 قاشق غذاخوری کنجد می‌تواند 25 درصد از نیاز روزانه یک خانم شیرده را برآورده کند

برای گنجاندن کنجد در برنامه‌ی غذایی‌تان، می‌توانید آن را به تنهایی یا در سالاد و سایر غذاها اضافه کنید و میل کنید.

 

با پزشک‌تان مشورت کنید

بر اساس توصیه‌ی who، شیر مادر بهترین و تنها غذایی است که کودک شما باید تا 6 ماهگی بخورد. برای همین کمیت و کیفیت آن بسیار مهم است. اما این اهمیت نباید شما را بیش از اندازه نگران کند، استرس و نگرانی یکی از مهم‌ترین عوامل کاهش مقدار شیرشماست. پس نگران نباشید و اگر فکرمی‌کنید کودک‌تان با شیر شما سیر نمی‌شود حتماً با پزشک‌تان مشورت کنید.

علاوه بر موادی که ذکر شد مکمل‌های گیاهی مختلفی هم در بازار دارویی ایران وجود دارد که اکثراً شامل رازیانه، زیره یا گاهی سیاه دانه است که می‌توانید زیر نظر پزشک یا متخصص تغذیه آن‌ها را استفاده کنید.

خالا نوبت شماست که از تجربه‌ی خودتون برامون بگید. برامون تو کامنتا بنویسید که در دوران شیردهی چه غذایی می‌خورید که واقعاً برای افزایش شیر مفید بوده؟

 

نویسنده: مینا روشنایی