برای جلوگیری از چاقی و اضافه وزن در روزه داری چه بکنیم؟

ماه مبارک رمضان فرصت خوبی برای تمرین خودداری از پرخوری بوده و می تواند ما را برای شروع تبعیت از یک رژیم غذایی سالم با کالری مناسب آماده نماید. نخوردن غذا در فاصله سحر تا افطار، باعث تقویت اراده انسان در کنترل مصرف مواد غذایی ناسالم و پرکالری می گردد. این امر باعث می گردد که در روزهای پس از ماه رمضان نیز بتوانیم از مصرف غذاهایی که به آنها علاقه داریم ولیکن برای سلامتی ما مضر هستند، به راحتی بگذریم.

در ادامه به شما خواهیم گفت که در این ایام چه ساعاتی از روز برای ورزش کردن مناسب‌تر هستند.

 

لاغری در ماه رمضان

در فاصله افطار تا سحر چه بخوریم که کاهش وزن داشته باشیم؟

وعدهی افطار:

در افطار چه بخوریم تا لاغر شویم؟

 • در زمان افطار بهتر است یک نوشیدنی گرم مانند شیر یا چای یا آب به همراه یکی دو عدد خرما مصرف شود تا قند خون به حالت نرمال برگردد.
 • اما سعی کنید مصرف مواد شیرین را به حداقل برسانید.
 • می توان در هنگام افطار یا با رعایت کمی فاصله یک وعده غذای سبک نیز مصرف نمود.
 • سپس از گروه میوه ها به میزان حداکثر ۳۰۰ گرم استفاده کرد.
 • در افرادی که اضافه وزن دارند، بهتر است وعده افطار بسیار سبک باشد و شام مصرف نشود.
 • مصرف دمنوش ها، آب و چای، در فاصله افطار تا سحر می تواند آب مورد نیاز بدن را بدون افزایش دریافت کالری تامین نماید.
 • مصرف سبزیجات نیز علاوه بر تامین آب مورد نیاز بدن، کالری بسیار کمی نیز دارند.
 • استفاده از سبزیجاتی مانند هویج، کرفس، کاهو، کلم، خیار در فاصله افطار تا سحر می تواند از ریزه خواری و مصرف مواد غذایی با کالری بالا و مواد مغذی کم جلوگیری نماید.
 • از دیگر فواید مصرف سبزیجات د ر وعده سحری این است که فیبر بالای سبزیجات باعث می شود که جذب چربیها و مواد قندی آهسته تر صورت گیرد و در نتیجه فرد دیرتر احساس گرسنگی کند.
 • در افرادی که اضافه وزن دارند، سحری باید شامل یک وعده غذای کم چرب و دارای پروتیین کافی و ترجیحا فاقد قندهای ساده باشد.
 • نان و غلات مصرفی در این افراد باید به میزان حداقل باشد و تا جای ممکن از نوع سبوس دار آنها مصرف شود. نان سبوس دار، برنج قهوه ای، جو، و کینوآ، از جمله منابع خوب غلات سبوس دار می‌باشند.

 

چربی سوزی در ماه رمضان

چربی سوزی با روزه داری

 • سبوس غلات از یک طرف منبع خوبی از ویتامین های گروه ب می باشد و از طرف دیگر، باعث می‌شود با مصرف کمتری از غلات، فرد احساس سیری بیشتری کند. همچنین، با کاهش سرعت جذب چربیها و قندهای ساده، مانع تشکیل چربی در کبد و بافتهای دیگر می گردد.
 • در ماه رمضان نیز می توانید فعالیت بدنی خود را ادامه دهید. به خصوص اگر چاقی شکمی دارید، با ورزش‌هایی که عضلات شکم را تقویت می‌نمایند، می‌توانید به کاهش سایز دور شکم خود کمک کنید.

انجام تست سن بیولوژیک، برای تخمین سن سلامت بدنتان

 

 ورزش و روزه‌داری در ماه رمضان

بهترین زمان برای انجام ورزش در ماه رمضان کدام است؟

بهترین زمان ورزش در ماه رمضان

بسیاری از افراد با شروع ماه مبارک رمضان کلاً قید ورزش کردن را می‌زنند و 30 روز به خودشان استراحت مطلق می‌دهند!! پس باید بدانید که با ورزش کردن در ماه رمضان می‌توانید به تک تک سلول‌های چربی حمله کنید. اما چگونه؟

با روزه داری ذخایر قندی کبد در طول روز به مصرف می رسند و بدن ناچاراً برای تامین سوخت به سمت سوزاندن چربی‌ها و گاهاً پروتئین عضلات می‌رود. برای همین توصیه می‌شود به هیچ عنوان انجام فعالیت فیزیکی را در ماه رمضان کنار نگذارید، فقط ساعت انجام آن را تغییر دهید.

بهترین ورزش در ماه رمضان

به طور کلی انجام ورزش در طول روز بخصوص برای افراد شاغل به دلیل ایجاد ضعف، بی‌حالی و سرگیجه توصیه نمی‌شود و بهترین زمان براى انجام فعالیت بدنى آهسته و پیوسته، با فاصله بعد از افطار در نظر گرفته می‌شود. انجام پیاده‌روى آهسته و پیوسته یا ورزش یوگا پس از افطار علاوه بر مصرف کالری با به حرکت واداشتن دستگاه گوارش به هضم بهتر مواد غذایى کمک می‌کند و از بروز یبوست هم پیشگیری می‌کند.

این زمان ثابت شده نیست و در افراد مختلف می‌تواند متفاوت باشد. پس اگر جز افرادی هستید که دوست دارید بعد از ظهر یا قبل از افطار فعالیت بدنی داشته باشید، حتماً و حتماً در وعده افطارتان مقدار کافی مایعات، کربوهیدرات و پروتئین دریافت کنید تا در طول روز دچار مشکل نشوید.

 

نمونه رژیم غذایی ماه رمضان

در ادامه پیشنهاد می‌کنیم با کلیک روی لینک زیر، با چند نکته‌ی مهم در رابطه با وعده‌ی شام در ماه رمضان و نوشیدنی‌هایی که به رفع تشنگی‌تان کمک می‌کند، آشنا شوید.

چطور در ماه رمضان کمتر تشنه و گرسنه شویم