یک ضرب المثل معروف هست که می‌گوید:

صبحانه‌ات را تنها بخور، ناهار را با دوست و شام را با دشمنت.

با همین ضرب المثل ساده که حتما بارها آن‌را شنیده‌اید، می‌توان فهمید که خوردن یک وعده صبحانه کامل و خوشمزه چه‌قدر می‌تواند در طول روز به شما انرژی و نشاط بیشتری ببخشد.

انتخاب اینکه این صبحانه شامل چه مواد غذایی باشد و چه ویژگی‌هایی داشته باشد، برای شما که مبتلا به فشارخون هستید بسیار اهمیت دارد.

 

تامین صبحانه‌ ی 6 روز هفته تان با ما!

افراد فشارخونی برای صبحانه چه بخورند؟

البته این تامین به معنی این نبود که هر روز زنگ در خانه‌تان را زده و سینی صبحانه را به دست‌تان می‌دهیم؛ خواستیم همین ابتدای کار کمی مزاح کنیم!

ولی ما در این مقاله می خواهیم شمارا از این فکر خسته کننده‌ی اکثر خانم‌های خانه‌دار که " ای وای امروز دیگه برای صبحونه و ناهار چی درست کنم" ، نجات دهیم. قرار است کارتان را راحت ‌کنیم تا برنامه‌ی صبحانه 6 روز، از کل هفته تان را داشته باشید. آن یک‌روز آخر هفته هم طلب شما از ما که بعداً پاس خواهیم کرد!

این‌را فراموش نکنید که این لیست مخصوص افرادی است که با بیماری فشارخون درگیر هستند؛ البته که بقیه خانواده هم می‌توانند از آن بهره ببرند.

 

صبحانه‌ی شنبه، اولین روز هفته

یک کاسه عدسی یا خوراک لوبیا

خوراک لوبیا برای کاهش فشارخون

برای اینکه هفته‌تان را با یک صبحانه خیلی مقوی شروع کنید، عدسی انتخاب خیلی خوبی است. حبوباتی نظیر عدس ضمن اثر مثبتی که رو فشارخون دارند می‌توانند، احساس سیری بسیاری را در طول روز برایتان به ارمغان ‌آورند. همینطور سیر و پیاز به کار رفته در آن علاوه بر اینکه موجب کاهش فشارخونتان می‌شود به تقویت سیستم ایمنی تان هم کمک می‌کند. سعی کنید در تهیه‌ی آن از زردچوبه که نقش مهمی در کاهش فشارخون‌تان دارد بسیار استفاده کنید.

از خواص متعدد زردچوبه اینجا بخوانید

 

صبحانه یکشنبه‌ی افراد دیابتی

یک لیوان شیر کم‌چرب به همراه یک مشت گردو یا بادام

صبحانه‌ی افرادفشارخونی؛ شیر و بادام

صبحانه امروزتان یک صبحانه سبک ولی به شدت مقوی است. شاید برایتان عجیب باشد ولی گردو سرشار از چربی‌های مفیدی است که ضمن احساس سیری فراوانی که در طول روز به شما می‌دهد، حتی به کاهش چربی خونتان هم کمک می کند.

 

صبحانه دوشنبه

یک عدد تخم مرغ به صورت آب‌پز یا نیمرو با روغن گیاهی مثل کنجد یا کانولا به همراه یک عدد گوجه‌فرنگی و یک کف دست نان

صبحانه‌ی افراد فشارخونی؛تخم مرغ آب پز

برکت خانه‌تان را سبوس دار کنید!

به شدت به شما که مشکل فشارخون یا حتی دیابت دارید، توصیه می‌کنیم که از نان سبوس دار استفاده کنید. با اینکار اولین قدم را برای اصلاح رژیم غذاییتان برداشته‌اید.

 

صبحانه‌ی افراد دیابتی؛ سه‌شنبه

یک کف دست نان سبوس دار- اندازه یک قوطی کبریت پنیر کم‌چرب-یک عدد خیار یا گوجه فرنگی به همراه مقداری گردو یا بادام

صبحانه‌ی افراد فشارخونی؛ نان سبوس دار و پنیر

صبحانه امروزتان یک صبحانه کااااملا ایرانی است فقط حواستان باشد این رسم نوشیدن چای با شکر را از همین امروز برای خودتان قدغن اعلام کنید.

 

صبحانه چهارشنبه

یک مشت جو دو سر پخته شده به همراه یک لیوان شیر کم‌چرب و یک قاشق مرباخوری عسل

صبحانه‌ی افراد فشارخونی؛ شیر و عسل

امروز یک صبحانه خیلی متفاوت و لذیذ را تجربه خواهید کرد.

 

صبحانه پنجشنبه

شیک شیر و موز با یک قاشق مرباخوری عسل

صبحانه‌ی افراد فشارخونی؛ شیر و موز

صبحانه امروزتان یکی از مفیدترین صبحانه‌های کل هفته‌تان است. چرا که موز منبعی سرشار از پتاسیم که دشمن فشارخون بالاست، می‌باشد. به عبارتی هرجا پتاسیم باشد، سدیم که مسئول بالا بردن فشارخون است، از آنجا رخت بسته و می‌رود. درست کردن این شیک لذیذ هم که کاری ندارد، کافیست یه لیوان شیر را با یک عدد موز به همراه یک قاشق غذاخوری عسل در میکسر مخلوط کرده و نوش جان کنید. اگر هم فرصت کافی نداشتید جدا جدا میل کنید، چاره ای نیست!

علاوه بر موز یکسری خوراکی خوشمزه دیگر هم وجود دارد که خوردنشان مساوی است با کاهش فشارخون، برای آگاهی از این لیست اینجا کلیک کنید.

خوب تا اینجا دستور صبحانه 6 روز هفته تان را از ما گرفتید شاید برایتان جالب باشد که این دستورالعمل بر مبنای رژیم طلایی DASH می‌باشد، همان رژیمی که در سرتاسر دنیا برای افرد با فشارخون بالا استفاده می‌شود. برای آگاهی از اصول و توصیه های به کار رفته در این رژیم پیشنهاد می‌کنیم مقاله بعد را مطالعه کنید.

نویسنده: مهسا صالح آبادی