یک خبر خوب برایتان داریم، برای شمایی که ...

یا خودتان دچار مشکل فشارخون هستید یا یکی از عزیزانتان به این مشکل دچار است.

"شما می‌توانید با چند خوراکی ساده که خیلی وقت‌ها در یخچال خانه‌تان موجود است، فشار خونتان را کنترل کنید."

سدیم یا پتاسیم، مسئله اینست!

بگذارید همین اول کار به طور خیلی خلاصه به شما بگوییم که چه عنصری فشارخونتان را بالا می‌برد؟

در واقع زمانی فشار شما بالا می‌رود که سدیم خونتان بالا برود؛ ولی خبر خوب این است که هرجایی که پتاسیم باشد، سدیم حق ورود به آن‌جا را ندارد. بنابراین خیلی خوب است که از مواد غذایی استفاده کنید که حاوی پتاسیم باشد.

معرفی خوراکی ‌هایی که فشارخونتان را کاهش می‌دهد:

 • منابع حاوی پتاسیم:

  • موز
  • گوجه فرنگی
  • سیب‌زمینی
  • حبوبات
  • طالبی

 

 • شکلات تلخ و کاهش فشارخون:

فواید شکلات تلخ برای کاهش فشارخون

درست است که شکلات تلخ، شیرینی شکلات‌های معمولی را ندارد؛ ولی اثری که روی کاهش فشارخونتان می‌گذارد، به اندازه‌ی کافی مثبت هست که ارزشش را داشته باشد. به علاوه خیلی از افراد هستند که اتفاقا خیلی هم از خوراکی‌هایی مثل قهوه یا شکلات تلخ استقبال هم می‌کنند.

 • هندوانه:

پتاسیم را که خاطرتان هست؟ اینجا می‌خواهیم شمارا با یک عنصر مقدس دیگر به نام نیتریک اکساید آشنا کنیم.

در واقع هندوانه حاوی اسیدآمینه‌ای به نام "سیترولین" است که بدن را به تولید "نیتریک اکساید" یا همان عنصر مقدس افراد با فشارخون بالا مجبور می‌کند. پس در فصولی که هندوانه در بازار موجود است، به حد کافی از آن استفاده کنید؛ البته این در شرایطی است که مشکل قندخون نداشته باشید؛ چرا که هندوانه به شدت قند شمارا بالا می‌برد و در افراد با مشکل قندخون باید با احتیاط مصرف شود.

 • جو دو سر:

مصرف جودوسر برای کاهش فشارخون

قابل توجه خانم‌ها یا آقایانی که تبحر خاصی در آماده کردن سوپ‌های خانگی دارند:
یکی از پرخاصیت‌ترین موادی که می‌توانید به سوپ‌هایتان اضافه کنید، همان "جو دو سر" است.
جو دو سر خاصیت خیلی بیشتری نسبت به جو پرک شده دارد؛ درحالیکه عموم مردم از جو پرک شده برای تهیه سوپ استفاده می‌کنند. پس ازین به بعد سعی کنید به عناوین مختلف از جودوسر در غذاهایی مثل سوپ استفاده کنید تا علاوه بر کاهش فشار خون از خواص دیگر آن مثل کمک به درمان یبوست بهره‌مند شوید.

 • کاهش فشار خون با مصرف دارچین:

مطالعات نشان داده که دارچین می‌تواند اثرات مثبتی روی فشارخون داشته باشد. شما می‌توانید از آن در غذاهایی مثل عدس پلو یا قیمه استفاده کنید و از آن مهم‌تر به صورت دمنوش یا حتی داخل چای سیاه.

علاوه بر دارچین، دمنوش های دیگری هم هستند که می‌توانند فشارخونتان را پایین بیاورند، برای اطلاع از آن‌ها اینجا کلیک کنید.

 • سیــــــــــر، الهه‌ی شفابخش

مصرف سیر برای کاهش فشار خون

من اگر جای شخصی که اولین بار این اسم را روی این ماده ی مغذی گذاشت بودم، به جای سیر حتما اسمش را الهه ی شفابخش می‌گذاشتم؛ چرا که دانشمندان روز به روز بیشتر دارند به خواص شفا دهنده‌ی آن پی می‌برند. سیر در واقع دارای ماده ای به نام "آلیسین" است که علاوه براینکه مثل یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می کند، با تبدیل به ماده ای به نام اکسید نیتریک و تاثیر روی عروق خونی‌ موجب کاهش فشار خون هم می شود.

 • ارتش پروبیوتیک‌ها برای کنترل فشارخون

فواید پروبیوتیک‌ها بر فشارخون بالا

شاید اسمش کمی برایتان غریب باشد، ولی دستگاه گوارشتان از زمانی که متولد شدید با آن عجین است. در واقع یک معامله‌ی دو سر سود درکار است. پروبیوتیک ها یا به زبان ساده یکسری باکتری سودمند‌، غذای خود را در محل روده‌ی ما انسان ها پیدا می‌کنند و در عوض موجب حفظ سیستم ایمنی و رفع میکروب و آلودگی در آنجا می‌شوند.

جالب است که محققین علاوه بر خواص ضدمیکروبی، کاهش فشارخون و خواص ضدجوش را هم از جمله خواص دیگر این محصولات دانسته‌اند.
پروبیوتیک‌ها در ماست و فرآورده های دیگر آن به شکل کپسول و پودر در داروخانه ها موجود است.

 

نکته‌ی پایانی

تا به اینجا شمارا با خوراکی‌هایی که به کاهش فشارخونتان کمک می‌کرد آشنا کردیم؛ اما یکسری از خوراکی‌ها هم هستند که شاید هیچ‌وقت نمی‌دانستید ولی هربار که آن‌ها را مصرف می‌کردید موجب افزایش فشارخونتان می شده‌اند. برای اینکه از این خوراکی‌ها اطلاع پیدا کنید می‌توانید مقاله بعد را بخوانید.

نویسنده: مهسا صالح‌آبادی